Dr. Ina Zhupa: Betonizim edhe kur njerëzit janë përballë vdekjes

Read Time:1 Minute, 40 Second

Zëdhënësja e Partisë Demokratike,Dr. Ina Zhupa ka denoncuar hapjen e tenderimit të betonizimit te parku i liqenit nga Erion Veliaj.Tender, i cili ishte paralajamëruar nga partia demokratike që në gusht të 2018-es. Denoncimi në atë kohë u mohua nga Veliaj.

Zhupa shprehet se ai shfrytëzon këtë situatë ku njerëzit nuk e kanë vëmendjen, për të kaluar një plan shkatërrues për mushkritë e vetme të qytetit.

“Një plan i papranueshëm për qytetarët e Tiranës, ndaj edhe përgatitet edhe botohet në ditët e fatkeqësisë natyrore kur njerëzit janë përballë vdekjes”,shkruan Zhupa.

Denoncimi i Zhupes:

Koronavirus tregoi edhe një herë sa shumë rëndësi ka cilësia e ajrit në jetëgjatësine tonë. Mushkri të shëndetshme, jetë e gjatë.

Në mes të kësaj situate të vështirë për shëndetin e gjithsecilit, Bashkia e Tiranës ka hapur tenderin më 13 mars për atë që do jetë betonizimi i madh i parkut të liqenit.

Veliaj ka hapur proçedurën e tenderimit për të pranuar projekt-idenë në formën e ofertës së pa kërkuar për të përgatitur Planit e Detajuar Vendor për zonën TR169 që është dhe trualli i gardës së republikës pjesë e Liqenit Artificial.

Partia Demokratike e ka denoncuar që në Gusht 2018 në mënyrë të vazhdueshme këtë plan por Veliaj e ka mohuar. Tani ai shfrytëzon këtë situatë ku njerëzit nuk e kanë vëmendjen, për të kaluar një plan shkatërrues për mushkritë e vetme të qytetit.

Denoncimi ynë është provuar me fakte nga Plani i Përgjithshëm Vendor i miratuar nga Veliaj në Prill 2017 ku kjo zonë është me destinacion për ndërtime me 9 kate edhe 29 metra lartësi.

Bashkia me justifikimin e ndërtimit të Biblotekes së re Kombëtare në këtë zonë apo edhe institucione të tjera do të hapi rrugën për t`i dhënë pjesën e parkut një privati për të ndërtuar objekte me destinacion tregtar!

Një plan i papranueshem për qytetarët e Tiranës, ndaj edhe përgatitet edhe botohet në ditët e fatkeqësisë natyrore kur njerëzit janë përballë vdekjes.

https://www.facebook.com/1013310425407030/posts/3656420904429289/
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Rama: Harroni kur nisi lufta, në luftë rrihet dhe 1- 2 e 3 javë pa bukë, koha për ekzistencë
Next post Cakaj nga karantina: Ja pse i çuam mjekët në Itali. Lubonja: Spektakël i keq i Ramës, italianët na trajtuan si të na udhëhiqte Gadafi