“Edhe pse në gjendje të jashtëzakonshme, ky muaj pati…”, Rama nxjerr shifrat: Këto kategori do vijojnë punën normalisht

Read Time:1 Minute, 4 Second

Aktiviteti në sektorin bujqësor po vijon normalisht dhe sipas të dhënave zyrtare nga Drejtoria e Doganave, vetëm gjatë muajit mars 2020 kemi 18% më shumë eksporte të prodhimeve bujqësore krahasuar me marsin 2019.

Të dhënat i bën me dije kryeministri Edi Rama i cili thekson se fermerët dhe blegtorët do të vijojnë punën normalisht pavarësisht luftës.

Kryeministri Rama shkruan në Facebook:

🔴 SHIFRA ZYRTARE DHE FAKTE NGA PUNA NË FSHAT

🔴 Edhe pse në një situatë të jashtëzakonshme aktiviteti në sektorin bujqësor vijon, madje sipas të dhënave zyrtare nga Drejtoria e Doganave, vetëm gjatë muajit mars 2020 kemi 18% më shumë eksporte të prodhimeve bujqësore krahasuar me marsin 2019.

🔴 Edhe tre muajt e parë të këtij viti janë me rritje krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të shkuar.

🔴 Askush nuk e parashikon dot se sa do të zgjasë lufta. Deri tani, falë punës së admirueshme në fshat, ku edhe rreziku është i ulët dhe lejeve të punës për zinxhirin e aktivitetit prodhues, grumbullues e shpërndarës, konstatojmë me gëzim se qëndrueshmërinë e sektorit në tërësi – ndonëse ka një çekuilibrim të tregut për disa produkte të caktuara që mbetet një problem i krijuar nga lufta.

🔴 Fermerët dhe blegtorët do të vijojnë punën normalisht, duke iu përshtatur me vetëdije e këmbëngulje, masat individuale mbrojtëse ndaj armikut.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Koncesionet korruptivë, kreu i opozitës tregon kontributin personal që Arben Ahmetaj duhet të japë për të mos thelluar gropën e buxhetit.
Next post I biri u infektua nga koronavirusi, deputetja e PS jep lajmin e mirë pak ditë pasi ai u shtrua në spital