Nga çelja e negociatave tek ndihma e BE për COVID-19, Soreca video- konferencë me Bashën: Duhet monitorimi dhe bashkëpunimi i opozitës

Read Time:1 Minute, 3 Second

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca dhe lideri opozitar Lulzim Basha, kanë zhvilluar sot një video-konferencë.

Soreca e konsideron një bisedë të mirë teksa thekson se në çështjet e diskutuara ishin negociatat, konferenca e parë ndërqeveritare pas negociatave si dhe ndihmat e BE për tërmetin dhe koronavirusin në Shqipëri.

Sa i përket negociatave Soreca theksoi se tashmë duhet një bashkëpunim dhe monitorim i opozitës për të konkluduar përpjekjen.

Bisedë e mirë Lulzim Bashën sot në bisedimet e pranimit pas javës së kaluar nga Këshilli Europian

Ne e kuptuam rëndësinë e reformave të bëra nga Shqipëria për të marrë dritën e gjelbër dhe u pajtuam që ato duhet të vazhdojnë duke pasur parasysh mbledhjen e parë ndërqeveritare. Përpjekja e gjithë kësaj shoqëria do tu duhet bashkëpunimi dhe monitorimi i opozitës.

Ne folëm gjithashtu për mbështetjen e Bashkimit Evropian për Shqipërinë në luftën e vazhdueshme kundër koronavirusit dhe në përpjekjet e rindërtimit pas tërmetit të nëntorit të kaluar.”- shkruan Soreca.

Luigi Soreca@LSorecaEU

🇪🇺
🇦🇱

Good conversation with @lulzimbasha_al today on accession talks following last week’s @EUCouncil decision. We recognised the importance of reforms done by Albania to get the green light and we agreed that they need to continue in view of the first IGC. 1/2

View image on Twitter
View image on Twitter


Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post ‘Thojini policisë që kam dalë për çik bukë e dhallë”, përlot e moshuara: Burri e djali më kanë vdekur …
Next post Luftë çdo ditë tek Infektivi, mjeku zbulon dhuratën që i la gojëhapur