“Pronari i ERTV do t’i japë Bechetit 140 mln €”, ish-ambasadori italian i ‘përvishet’ Ramës: Ndalo drogën, krijove 350 mln € në gjyqet e Strasburgut

Read Time:1 Minute, 58 Second

Ish-ambasadori italian në vendin tonë në vitet ’90-të, Paolo Foresti i ka shkruajtur një letër publike kryeministrit italian, Giuseppe Conte në lidhje me dërgimin nga Shqipëria të 30 mjekëve dhe infermjerëve në vendin fqinj gjë të cilën diplomati e quan një llojë ‘dredhie’ nga ana e kryeministrit Edi Rama.

Ai shkruan ndër të tjera se ky i fundit dotë bënte më mirë për të ndaluar trafikun e drogës me Italinë, e cila sipas Foresti, përdor sistematikisht atë për xhepat e veta dhe për të blerë votat shqiptare.

Më tej diplomati kujton edhe procesin gjyqësor të humbur nga shteti shqiptar ndaj Vachetit, një shumë prej 140 milionë eurosh, të cilën sipas tij e pësoi për shkak se Rama mbylli të parin televizion italian në Shqipëri sepse kritikoi punën e ramës.

E plotë:

I dashur Giuseppe ,

Edi Rama do të bënte më mirë për të ndaluar trafikun e drogës me Italinë, e cila përdor sistematikisht atë për xhepat e veta dhe për të blerë votat shqiptare. Unë besoj me vendosmëri se një Evropë që pranon vendet nën një grusht shteti të bardhë të qeverisur nga një krim i zakonshëm, një Evropë apo një Itali pre e mashtrimeve si efekti i një krimineli të përbashkët dhe më mirë që ai pushon së ekzistuari.

Jo për veprimet në gërvishtjet e emocioneve, edhe nëse ato janë fisnike, por një reflektim i thellë dhe shumë i kujdesshëm mbi situatën e turpshme të qeverisë italiane e cila përdoret në një veprim të efektit nga një mjeshtër piper mashtrues me emrin Edi Rama.

Edi Rama krijoi një borxh prej 350 milion për Shqipërinë shumë të varfër për gjyqet e humbura në Strasburg nga vendimet antikushtetuese për sekuestrimet pa kompensim të pronave private dhe publike për t’i dhënë oligarkëve të tij në formën e kontratave pa asnjë tender.

Në Shqipëri ka rrugë që kushtojnë dy herë më shumë sesa ato franceze dhe gjermane.

Unë nuk jam në komeditë napolitane të bëra nga harlequins që e bëjnë një audiencë mesjetare të qajë dhe të qeshë.

Kohët e fundit populli heroik dhe shumë i pasur i Shqipërisë duhet t’i japë Beçhetti 140 milion, sepse Edi Rama, pronar i TV ERTV (Edi Rama TV), mbylli TV e parë italiane në Shqipëri sepse errësoi dhe kritikoi punën e delikuentit Rama.

Le të mos gëzohemi dhe të mos hamë me një lugë boshe.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Tahir Sinani, Lis i shqiptarizmit përjetësuar në pavdekësi/Nga Azgan Haklaj
Next post Mjekë e infermierë nuk kane frikë as vdekje, frikë kanë vetem qeverine. Në përgjithesi janë të frikësuar e të nënshtruar.