Conte: Sfidë historike për të gjithë, Europa duhet të jetë në lartësinë e duhur

Read Time:1 Minute, 51 Second

Në këtë moment në Europë po luhet një lojë historike. Nuk është një krizë ekonomike që ka prekur disa vende më pak të virtytshme se të tjerët. Nuk ka asnjë dallim që ka të bëjë me sistemet financiare. Kjo është një krizë shëndetësore që ka shpërthyer në fushat ekonomike dhe sociale. Është një sfidë historike për të gjithë Europën. Ne jemi duke kufizuar të drejtat kushtetuese të qytetarëve tanë dhe Europa duhet të reagojë duke shmangur gabimet tragjike”, kështu është shprehur kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte në një intervistë për “El Pais”, duke folur për situatën me të cilën po përballet vendi i tij dhe e gjithë bota.

“Disa vende nuk i kuptojnë kufizimet e forta që do të prodhojë kjo emergjencë në sferën ekonomike. Italia dhe Spanja janë më të ekspozuarat për momentin, por të gjithë do të jenë. Numrat, për fat të keq, janë në rritje në të gjitha vendet dhe është një emergjencë shëndetësore dhe ekonomike që prek gjithë BE-në. Por edhe ato vende arsyetojnë me një pikëpamje të vjetër. Është një tronditje simetrike që prek të gjithë dhe është e jashtëzakonshme, siç ka theksuar me të drejtë presidenti, Pedro Sanchez. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të përgjigjemi me një reagim të fortë dhe të bashkuar”.

Italia nuk kërkon të ndajë borxhin publik. Ky borxh do të mbetet në krye të secilit vend. Italia po performonte shumë mirë deri tani, madje edhe në vijat e para të borxhit publik. Deficiti i vitit 2019 duhej të mbyllej me 2,2% dhe ne arritëm ta bënim atë në 1,6%. Askush nuk i kërkon Europës të marrë borxhet sovrane, përveç se të jetë në gjendje të bëjë diçka për të dalë nga ky tsunami ekonomik dhe social. Nëse BE nuk i përmbahet vëmendjes dhe rolit të saj në këtë situatë historike, a do të kenë qytetarët më shumë besim apo do ta humbasin përgjithmonë”.

“Rreziku është i dukshëm. Instinktet nacionaliste, në Itali, por edhe në Spanjë dhe gjetkë, do të jenë shumë më të forta nëse Europa nuk i mbetet detyrës”.

“Instiktet nacionaliste, në Itali, por edhe në vende të tjera, do të jenë shumë të forta nëse BE nuk është lartësinë e duhur, shtoi Conte.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Mitsotakis, thirrje ministrave dhe deputetëve të tij të japin gjysmën e pagës për fondin COVID-19
Next post Shifra shpresëdhënëse: Ulet numri i të infektuarve në shtetet që kanë ndërmarrë masa ekstreme