Home Aktualitet Alarmi i OBSH: Kujdes stafin mjekësor, virusi mbijeton në ajër

Alarmi i OBSH: Kujdes stafin mjekësor, virusi mbijeton në ajër

nga Editor

Organizata Botërore e Shëndetësisë po shqyrton marrjen e masave për stafet mjekësore, pasi një studim i ri tregoi se koronavirusi mund të mbijetojë në ajër.

Dr.Maria Van Kerkhove, drejtoresha e OBSH tha për njësinë e sëmundjeve se virusi transmetohet përmes stërklave ose piklave të lëngshme, kryesisht përmes teshtimës apo kollitjes,.

Ajo tha se është shumë e rëndësishme që punonjësit e kujdesit shëndetësor të marrin masa shtesë kur punojnë me pacientët.

Zyrtarët e OBSH thanë se sëmundja respiratore përhapet përmes kontaktit njerëzor, nga stërklat që dalin nga teshtima dhe kollitja si dhe nga viruset e mbetura në objekte.

Por virusi mund të qëndrojë në ajër pezull, në varësi të disa faktorëve si nxehtësia dhe lagështia.

Shkencëtarët po studiojnë se si e ndikon lagështia, temperatura dhe rrezet ultravjollcë këtë virus.

Zyrtarët e OBSH thonë se stafet mjekësore duhet të veshin të ashtuquajturat maska N95, të cilat filtrojnë rreth 95 përqind të lëngjeve dhe të piklave që ngelin në ajër.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!