Home Aktualitet Tërmet i fuqishëm godet Greqinë pas mesnate, tronditet dhe jugu i Shqipërisë

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë pas mesnate, tronditet dhe jugu i Shqipërisë

nga Editor

Një tërmet me magnitudë 5,6 të shkallës Rihter goditi Greqinë në veriperëndim në orët e para të së shtunës, duke shkaktuar rrëzimin e disa banesave të vjetra.

Nuk ka njoftime për të lënduar nga tërmeti që ra pas mesnate, shkruajnë mediat greke.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës, epiqendra ishte 14 km në lindje të qytetit të pargës, në rajonin e Thesprotisë në një thellësi prej 10 km.

Tërmeti u ndje në qytetet në veriperëndim të Greqisë, si Janinë, Korfuz dhe Prevezë.

Por ai u ndje dhe në jug të Shqipërisë, ku banorët janë ngritur në panik, në Korccë apo në Gjirokastër.

NJOFTIMI I INSTITUTIT TE GJEOSHKENCAVE TE SHQIPERISE

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!