Home Aktualitet Miliarderët me humbjet më të mëdha të parave për shkak të koronavirusit

Miliarderët me humbjet më të mëdha të parave për shkak të koronavirusit

nga Editor

Dhjetë miliarderë humbën më shumë se 83 miliardë dollarë këtë javë për shkak të kolapsit të tregjeve të aksioneve.

Edhe njerëzit më të pasur në botë kanë vuajtur nga paniku në tregjet e shkaktuara nga përhapja e koronavirusit nëpër kontinentet. Java e fundit e shkurtit u bë më e keqe për tregjet e aksioneve pas krizës financiare.

Ndërsa koronavirusi përhapet me shpejtësi jashtë territorit të Kinës, shqetësimi i investitorëve për ndikimin e tij në ekonominë globale është rritur.

Këto frikë javën e kaluar ndezën një shitje masive të aksioneve në të gjithë botën. Indekset Shanghai Composite dhe Euro Stoxx 50 ranë përkatësisht 5.2% dhe 12.4%. Në SH.B.A., indeksi Dow Jones që nga e Premtja e kaluar humbi rreth 3.500 pikë, ose 12.4%.

Ja 10 miliarderët të cilët kanë humbur shifrën më të madhe të parave gjatë javës së kaluar:

Jeff Bezos

Burimi i pasurisë: Amazon

Humbja: 14.1 miliard dollarë

Warren Buffett

Burimi i pasurisë: Berkshire Hathaway

Humbja: 9,8 miliardë dollarë

Elon Musk

Burimi i pasurisë: Tesla

Humbja: 8.5 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg

Burimi i pasurisë: Facebook

Humbja: 8.5 miliardë dollarë

Larry Allison

Burimi i shtetit: Oracle

Humbja: 7,7 miliardë dollarë

Bernard Arnault

Burimi i pasurisë: LVMH

Humbja: 7,4 miliardë dollarë

Faqe Larry

Burimi i pasurisë: Alfabeti

Humbja: 7,3 miliardë dollarë

Sergey Brin

Burimi i pasurisë: Alfabeti

Humbja: 7 miliardë dollarë

Bill Gates

Burimi i pasurisë: Microsoft

Humbja: 6.6 miliardë dollarë

Amancio Ortega

Burimi i pasurisë: Inditex

Humbja: 6.1 miliard dollarë

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!