Home Aktualitet FOTO/ Qeveria Kurti heq taksën 100% ndaj Serbisë

FOTO/ Qeveria Kurti heq taksën 100% ndaj Serbisë

nga Editor

Qeveria e Kosovës ka mbajtur një mbledhje në të cilën ka miratuar heqjen e tarifës ndaj Serbisë për lëndën e parë.

Ndërsa ministrat e Lidhjës Demokratike e Kosovës nuk kanë marrë pjesë në votim.

Qeveria Kurti ka hequr tarifën për lëndën e parë ndaj mallrave të Serbisë, duke shfrytëzuar votën e Xhelal Sveçlës.

Gjatë votimit Lista serbe ka abstenuar ndërsa LDK-ja nuk kanë marrë pjesë në votim.

Në një nga pika te vendimit të Qeverisë thuhet se deri me 1 prill 2020, Qeveria do të nxjerrë vendim për të shfuqizuar vendimet e 21 nëntorit 2018, dhe për të vendosur masa të reciprocitetit të plotë në marrëdhëniet me Serbinë dhe Bosnjë-Hercegovinën në të gjitha çështjet.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!