Home Aktualitet KARANTINA E PRODHUESVE DHE LIRA E KONCENSIONEVE

KARANTINA E PRODHUESVE DHE LIRA E KONCENSIONEVE

nga Editor

NGA DRITAN KABA.


Ende Qeveria e Rilindjes, e vetmja ne Bote, qe nuk ka shpallur gjendjen e Emergjences Civile! Qindra biznese jane drejt falimentimit per arsye te mospermbushjes se kontratave. Eksportuesit bujqesore, te cilet bejne rreth 20% te eksporteve shqiptare, jane perballe sanksioneve te kontratave.Ata do humbin garancite e tyre bankare per mosrealizim kontratash, se ende Qeverise nuk i eshte mbushur mendja te shpalle Gjendjen e Emergjences! Keta eksportues dhe fermeret, te cilet shesin prodhimet tek ta, jane drejt falimentimit. Asnje ndihme per ta!
Po ne kete gendje jane edhe ndermarrjen, te cilat punojne me mall porositesi ose ndryshe te regjimit fason. Edhe ata sot e kesaj dite jane te pambrojtur ne kontartat e tyre se kryeministrit te Surrelit nuk i eshte fanepsur ne enderr shpallja e Emergjences Civile. Edhe ky grup sipermarresish bejne rreth 20% te eksporteve shqiptare.
Te dyja kategorite e mesiperme kane afersisht mbi 60% te te punesuerve apo te vetpunesuarve!
Ne te njeten gjendja ndodhen edhe eksportuesit e tjere!
Do te jene miliona euro, qe keta sipermarres do humbin per te vetmen arsye, ate te mos shpalljes se Emergjences!
Kryeministri thote: jemi ne lufte! Por te jesh ne lufte edhe te mos e shpallesh ate nuk arrij dot ta kuptoj. Nese je ne lufte, shpalle! Lufta ne gjykata nuk njihet nga selfiet etua, por nga ligjet, dekretet! Mos e rendo me shume biznesin prodhues shqiptar. Mire qe i ke lene pa asnje financim, se parate e buxhetit ia dhuron ne menyre te çmendur oligarkeve te tu, por te pakten merr masa t’i mbrosh nga perballjet me kontraktoret e tyre.
Te vetmet kontrata te mbrojtura jane ato te PPP-ve korrruptive. Vetem atyre i shkon tymi fjolle. Vetem llogarite e tyre offshore jane te sigurta.
Tallja me e madhe ishte kur qeveria deklaroi pezullimin e koncensioni grabitqar te check up-it. Nuk u tha as per sa kohe u pezullua, as si u be ky pezullim. Kush pike e kontrates e pezullon. As se çfare do te thote kjo ne terma financiare. Ne jemi para nje fakti kokeforte, per kete koncension. Deri tani ne llogari te tij jane arketuar mbi 8 milion euro per pune te pakryer, se keshtu e ka kontrata e Bejqes! Dmth koncensionari ka marre mbi 8 milion euro, megjithese per to nuk ka bere asnje analize!!! Ne fund te vitit serish do tei riarketoje parate, paveresisht se nuk ka bere asnje analize. Kjo eshte nje tallje e madhe. Kete do ta quaja si talljen me te madhe te karantines!
Qindra biznese te rrezikuara nga kjo qeveri amatore, e paafte, arrogante dhe grabitqare dhe 10 oligarke te garantuar ne pagesa per koncensionet e tyre korruptive. Incerenatoret jane tre koncensione, qe vazhdojne te mjelin shqiptaret, pa bere asgje. Ndersa eksportuesit gjenden ne kolaps. Mijera familje jane ne zgrip te ekzistences, ndersa koncensioni i sterilizimit, fiton plot 3 milion euro me shume se kontrata. Aq sa gjithologu alokoi per perballimin e pandemise, per te gjithe shqiptaret.
Per Ramen shqiptaret jane shifra dhe jo qenie humane. Ndersa tendeerat korruptive dhe pa gare vazhdojne te gelojne ne kete kohe karantine!

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!