Home Aktualitet Përhapi qëllimisht koronavirusin, vdes 57 vjeçari

Përhapi qëllimisht koronavirusin, vdes 57 vjeçari

nga Editor

Një burrë i infektuar me koronavirus, i cili doli për të pirë nëpër lokale në fillim të këtij muaji pasi tha se dëshironte të “përhapte virusin” vdiq të mërkurën në një spital në Japoninë qendrore, thanë autoritetet lokale.

Pasi u testua pozitivisht me virusin që shkakton pneumoni më 4 mars, burri 57-vjeçar nga Gamagori, prefektura Aichi, shkoi në dy lokale në qytet atë mbrëmje, pavarësisht se iu kërkua nga zyrtarët shëndetësorë të qëndrojë në shtëpi. Autoritetet lokale thanë se ata nuk kishin fuqinë ta ndalonin atë të dilte.

Vdekja e këtij burri ishte për shkak të pneumonisë së shkaktuar nga koronavirusi i ri, tha prefektura, duke shtuar se zhvilloi ethe dhe anomali të frymëmarrjes menjëherë pasi u pranua në spital në 5 mars. Ai vuante nga kanceri hepatocellular.

Policia nisi një hetim ndaj burrit, identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur, të premten e kaluar pasi një grua në të 30-at duke punuar në një pijetore u testua pozitive me virusin, i cili ishte me origjinë nga Kina dhe shkakton COVID-19. Kombësia e gruas nuk është bërë e ditur.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!