Sizmiologu Ormeni: Janë shënuar 297 goditje, lëkundjet do të vijojnë

Read Time:1 Minute, 15 Second

TIRANË- Sizmiologu Rrapo Ormeni ka folur sërish sot për tërmetet që kanë rëndë gjatë roëve të fundit në Shqipëri. Në një lidhje telefonikë në “News 24”, Ormëni është shprehur se gjatë gjithë natës kanë rënë tërmete me mangitutë të vogël dhe nuk janë shkaktuar dëme.

Ai shtoi se prej pasdites së djeshme janë ndjerë 297 goditje dhe tërmetet prtiet të vijojnë me ditë dhe javë të tëra. Sizmiologu theksoi  se rreziku i tërmeteve ka kaluar, pas lëkundjes së fuqishme 5.8 ballë pasditen e djeshme, ndërsa theksoi se lëkundjet do të vijojnë.

Ishte një natë e qetë, apo problematike?

Ka qenë një natë me më pak lëkundje se dje. E vetmja lëkundje e fortë ishte ajo 4.9 ballë. Që prej pasdites së djeshme, janë regjistruar 297 goditje. Nga ora 12 e natës janë regjistruar 87 goditje, por me magnituda të vogla.

E kemi kaluar rrezikun?

Themi që goditja kryesore ka kaluar, goditje pas goditjeve do të kemi, por nuk do të jenë të rrezikshme.

Sa kohë vazhdojnë këto pas-goditjet?

Vazhdojnë me ditë dhe me javë, por në rënie. Madhësia e tyre vjen vetëm duke u zvogëluar.

Ditën e djeshme një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.8 kishte epiqendër qytetin e Durrësit, por është ndjerë në të gjithë Shqipërinë. Pas kësaj lëkundje të fortë, pati dhe tronditje të tjera më të vogla. Numërohen qindra banesa të dëmtuara dhe rreth 60 të plagosur. Një tërmet i tillë, ka rënë për herë të fundit 30 vite më parë.


Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Tërmeti, Prefektja e Tiranës: Qytetarët e kaluan natën jashtë
Next post Tërmeti, Ministria e Shëndetësisë: 105 të plagosur, 10 prej tyre në spital