Home Aktualitet LAJM I FUNDIT/ “Shefqet Ndroqi” kthehet në spital COVID, ja sa shkon numri i mjekëve të infektuar. Mbi 2200 vullnetarë do jenë…

LAJM I FUNDIT/ “Shefqet Ndroqi” kthehet në spital COVID, ja sa shkon numri i mjekëve të infektuar. Mbi 2200 vullnetarë do jenë…

nga Editor

Spitali “Shefqet Ndroqi” do të kthehet në spital COVID, sipas skenarëve, për të lehtësuar edhe fluksin në spitalin Infetiv. Lajmin e ka bere me dije sot Silva Bino, përgjegjëse e departamentit të sëmundjeve infektive në ISHP. 

Ministria e Shëndetësisë po merr masa për zëvendësimin e personelit te ketij spitali me mbi 2200 vullnetarët që i janë përgjigjur thirrjes për të ndihmuar stafet mjekësore në terren.

Pas hetimit të hollësishëm epidemiologjik në spitalin “Shefqet Ndroqi”, kanë dalë pozitiv edhe 2 raste personel shëndetësor që kanë qenë në kontakt me pacientin, i cili aktualisht po trajtohet në spitalin infektiv dhe që, më herët ka qenë i shtruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

Nga hetimi i kryer, janë testuar 89 personel shëndetësor në spitalin “Shefqet Ndroqi” dhe prej tyre kanë rezultuar 8 mjekë dhe infermierë pozitivë. Duhet thënë që të gjithë janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe të vetëkarantinuar.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!