Home Aktualitet Takim online me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor/ Rama: Plani ekonomik i reagimit ndaj pasojave po merr formë

Takim online me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor/ Rama: Plani ekonomik i reagimit ndaj pasojave po merr formë

nga Editor

Kryeministri Edi Rama ka publikuar disa foto ne profilin e tij ne Facebook ku njofton se mbledhja e kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz, me pjesëmarrjen e komisionerit për zgjerimin, Oliver Varhelyi, po zhvillohet online në datën e paracaktuar.

Sipas Rames, “garantimi i aksesit të vendeve të rajonit tonë në tregun europian për importet mjekësore gjatë luftës me virusin, plani ekonomik i reagimit ndaj pasojave të luftës mbi biznesin e mbi punonjësit e sektorit privat, të detyruar të rrinë në shtëpi dhe kontributi i be për vendet e rajonit tonë në këtë reagim, mbledhja e Këshillit Europian javën e ardhshme, ku do të diskutohet edhe vendimmarrja për çeljen e negociatave për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shqipëria ka vepruar shpejt e saktë në marrjen e masave shtrënguese dhe ndërkohë që lufta vazhdon, plani ekonomik i reagimit ndaj pasojave po merr formë”.

Lajme te ngjashme