Home Aktualitet Masat ndaj koronavirusit, zbardhet akti normativ i qeverisë: Gjobë familjarëve që futen pa leje në spitale, tregtarëve që shkelin rregullat dhe …

Masat ndaj koronavirusit, zbardhet akti normativ i qeverisë: Gjobë familjarëve që futen pa leje në spitale, tregtarëve që shkelin rregullat dhe …

nga Editor

Akti normativ i firmosur nga kryeministri Edi Rama, ministrja e Shëndtësisë dhe Mbrojtjës Sociale, Ogerta Manastirliu dhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj parashikon gjoba për institucionet dhe personat që nuk respektojnë rregullat e vendosura nga institucionet përkatëse, për mos përhapjen e koronavirusit.

Akti normativ permban: 

-Shkeljet e masave nga tregtarët gjobiten me 50 mijë lekë gjobë.

-Kush organizon grumbullime njerëzish 5 mln lekë gjobë.

-Familjarët që futen pa leje në spitale gjobë 500 mijë lekë.

-Gjobë për personat që nuk deklarojnë se kanë ardhur nga zonat e prekura.

Në aktin normativ bëhet e diotur se gjobat që do të paguhen do të derdhen 100% në buxhetin e shtetit.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!