Home Aktualitet Franca blindohet nga koronavirusi, mbylli kafenetë dhe restorantet, por shkon në votime

Franca blindohet nga koronavirusi, mbylli kafenetë dhe restorantet, por shkon në votime

nga Editor

Qeveria franceze ka këshilluar qytetarët të qëndrojnë në shtëpi për shkak të koronavirusit dhe ndërkohë ka vijuar të dielën me mbajtjen e  zgjedhjeve lokale, një rrezik real i infektimit të njerëzve, ku miliona votues duhet të paraqiten në ambiente të përbashkëta, ndryshe nga sa rekomandohet në raste pandemie.

Ministri i Arsimit Jean-Michel Blanquer tha pak kohë më parë në “France Info”: “Unë thjesht përsëris atë që thonë shkencëtarët: 50 deri në 70 përqind e popullsisë do të përfundojnë e kontaminuar nga virusi, dhe për më tepër është ai që i jep fund epidemisë sepse krijon një formë të imunitetit të shumicës, dhe për këtë arsye virusi shuhet vetë”. Asgjë tronditëse nga pikëpamja shkencore, dhe kjo është ajo që njoftoi Angela Merkel në Gjermani që të mërkurën e kaluar.

Me kërkesën e Kryeministrit Edouard Philippe, i cili i foli kombit në 19:30, mesnatën e së shtunës të gjitha restorantet dhe kafenetë u mbyllën. Në Paris mijëra njerëz morën “gotën e fundit” të ulur në tryeza, nga Champs Elysées në Marais deri te bulevardi Saint Germain, një ritual që do të jetë i pamundur në javët e ardhshme.

Ashtu si në Itali, supermarketet – tashmë objektiva të sulmeve ditët e fundit – dyqanet ushqimore, farmacitë, duhanpirësit dhe bankat mbeten të hapura. Të gjitha bizneset e tjera, restorantet, kafenetë, kinematë, teatrot, sallat e koncerteve, mbeten të mbyllura deri në njoftimin e mëtejshëm. Në krahasim me Italinë, masa e ngulitjes në shtëpi ende mungon: është arma më e fundit në dispozicion të qeverisë, e cila është duke pritur të shohë se si do të reagojë popullsia ndaj masave të marra tashmë.

Përcaktimi tjetër i lëvizjes

Të hënën, shkollat gjithashtu do të mbyllen – përveç për fëmijët e mjekëve dhe infermierëve që duhet të shkonin për të punuar – dhe përveç masave të detyrueshme, qeveria ka rekomanduar një seri sjelljesh: shmangni çdo grupim, respektoni “distancën shoqërore”, të punsh online me telekomunikacion dhe të lësh shtëpinë sa më pak të jetë e mundur. Nëse francezët nuk i ndjekin këto, ata me siguri do të kalojnë në dekretet detyruese të mbajtjes në shtëpi të zbatuara nga policia, si në Itali.

Enigma e zgjedhjeve bashkiake.

“Masat e marra deri më tani nuk janë ndjekur sa duhet, deri tani kam parë shumë njerëz nëpër kafene dhe restorante”, tha Kryeministri Edouard Philippe të shtunën, duke motivuar masën e re të mbylljes. Philippe përdori një ton qortues ndaj francezëve që nuk e kuptuan peshën e momentit. Por në të njëjtën kohë ai nisi një mesazh kontradiktor, duke mbajtur zgjedhjet komunale në të gjithë vendin për të cilin 47 milionë francezë janë thirrur të votojnë, mbase duke sjellë një stilolaps nga shtëpia për të kufizuar rrezikun e ngjitjes.

Kafenetë dhe dyqanet e mbyllura, por vendvotimet e hapura

Si të justifikohet një kundërshtim i tillë? Para mesnatës, zërat e atyre që kërkonin një vonesë vote të minutës së fundit shumëfishoheshin: presidentët e rajoneve të Occitania, Provence, Riviera Franceze, Korsika, Normandia, Hauts de France dhe Ile de France, së bashku me shumë zëra nga opozita. Paradoksi, megjithatë, është se në ditët para, Macron po synonte të shtynte zgjedhjet, dhe se pikërisht opozita e bërtiti këtë si sulm ndaj demokracisë: në veçanti Presidenti i Senatit Gerard Larcher, i partisë së krahut të djathtë “Les Républicains” që është e vendosur mirë në votime, veçanërisht në Paris, me kandidaten Rachida Dati duke sfiduar kryetaren në largim Anne Hidalgo dhe ish-ministren e Shëndetit, makronisten Agnes Buzyn.

Votimet janë hapur. Në fund të fundit, mbahen zgjedhjet, qendrat e votimit janë hapur në orën 8 të mëngjesit të së dielës, por shumë presidentë të vendvotimeve kanë dhënë dorëheqjen, dhe mund të ketë një abstenim të madh, më të lartë se 36 përqind, tashmë domethënës i vitit 2014. Mbi të gjitha, nuk dihet se si do ta organizoni raundin e dytë të dielën tjetër, që duhet të zhvillohet në kushte edhe më të këqija. Bilanci i fundit të shtunën në mbrëmje tregon 4500 raste të konfirmuara (dyfishuar në krahasim me një ditë më parë), nga të cilat 300 në kujdesin intensiv dhe 91 vdekje. Franca mund të jetë në kulmin e epidemisë të dielën e ardhshme, dhe nëse raundi i dytë do të anulohej, votimi i sotëm mund të dëshmojë se është një rrezik i panevojshëm për votuesit për të kandiduar.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!