Home Aktualitet Jeta nën izolim, ja çfarë mund të jetë duke ardhur. Koronavirusi mund të ketë shpërthyer që në dhjetor, por…

Jeta nën izolim, ja çfarë mund të jetë duke ardhur. Koronavirusi mund të ketë shpërthyer që në dhjetor, por…

nga Editor

Epiqendra e shpërthimit të koronavirusit është zhvendosur nga Kina në Evropë, dhe brenda Evropës, Italia është goditur më rëndë. Ai u godit së pari në Lombardi, në veri, por qeveria kombëtare tani ka vendosur rregulla të rrepta karantine në të gjithë vendin prej 61 milionë banorësh.

Augie Kymmel është një amerikane që jeton në Itali prej 30 vjetësh, dhe ajo e ka paraqitur këtë raportim nga Cerete, një fshat në provincën e Bergamos, në verilindje të Milanos, jo shumë larg nga kufiri me Zvicrën. Ja çfarë shkruan ajo:

Një Airbus A350 zbarkoi në Romë Fiumicino me pajisje mjekësore të nevojshme, përfshirë ventilatorë dhe maska të çmuara, me mirësjelljen e Kryqit të Kuq Kinez. Këtë mëngjes zbulova se jo vetëm që mbante 31 tonë pajisje, të mjaftueshme për 30 reparte të ICU për pacientët me COVID-19, siç raportohet nga “China Daily”, por edhe nëntë mjekë ekspertë dhe infermierë me përvojë në trajtimin e sëmundjes.

Nëse Kina mund t’i sigurojë Italisë ndihmë urgjente mjekësore, Italia do të jetë në gjendje të ndihmojë vendet e tjera në nevojë të madhe. Në fakt, u raportua gjerësisht se spitali i Bergamos tashmë ndau modelin e tij të urgjencës gjatë një video-konference me mjekë në ShBA, të cilët kishin marrë pjesë në Programin e Udhëheqjes Kirurgjikale të Shkollës Mjekësore në Harvard.

Kisha kërkuar për një shpjegim për nivelin e lartë të vdekjeve në periferitë e Bergamos: A ishte një koronavirus më virulent apo popullsia më e vjetër? Këtë mëngjes, duke lexuar një intervistë në “Corriere della Sera”, më në fund gjeta një përgjigje të mundshme që më dha shpresë se shumë raste fatale mund të shmangen me ndihmën e mjekëve të familjes dhe punonjësve socialë.

Një nefrolog që punon në spitalin e Bergamos beson se ky lloj koronavirusi po pëson mutacion shpejt, me siguri ka nisur që nga dhjetori i kaluar, kur mjekët në zonë shënuan fillimisht raste më të rënda të pneumonisë se zakonisht. Për më tepër, njerëzit e sëmurë kanë frikë të shkojnë në spital, dhe në vend të kësaj të qëndrojnë në shtëpi duke marrë acetaminophen dhe antibiotikë për aq kohë sa të munden, derisa të mos mund të marrin më frymë.

Edhe pse ne jemi vetëm në fillimin e bllokimit tonë, i cili do të mbetet në fuqi të paktën më 3 prill, shumica e banorëve në zonën tonë duket se janë të gatshëm të mbështesin kufizimet e reja të udhëtimit dhe të qëndrojnë në shtëpi. Nuk ka shumë zgjedhje, pasi të gjitha kafenetë, restorantet dhe bizneset me pakicë jo-thelbësore janë mbyllur që nga 12 marsi; shkollat dhe vendet e tjera u mbyllën më parë.

Bizneset thelbësore si fabrikat janë të hapura për sa kohë që punëtorët ndahen me të paktën 1 metër. Personalisht, unë ende nuk kam dëgjuar ndonjë ankesë të madhe. Unë mendoj se shumica prej nesh janë mjaft të frikësuar nga pozitat e pamëshirshme të koronavirusit.

Familjet këtu janë mësuar të hanë ushqime të gatuara në shtëpi, por ndalesat në një kafene për një ekspres dhe biseda me miqtë së shpejti do të mungojnë. Deri këtë javë, studentët ishin në gjendje të rrinin me shokët e tyre të klasës pasi të mbaronin orët e tyre të mësimit online /ose detyrat e shtëpisë në internet; tani ata duhet të mbështeten plotësisht në celularët e tyre për të mbajtur kontakt…

Ne jemi në fshat, kështu që ka shumë hapësirë, ndryshe nga qytetet ku të rinjtë, në veçanti, nuk kanë vend përveç parqeve për të vrapuar. Oficerët e policisë atje kanë kontrolluar vetëdeklarimet – të kërkuara për çdo lloj udhëtimi, qoftë edhe në këmbë – dhe prishjen e grupeve që mblidhen në zona të gjelbra. Disa qytete i kanë bllokuar tashmë parqet e tyre. Së fundmi kam dëgjuar se, më shumë se 2,000 bileta janë dhënë për italianët për udhëtime të pajustifikuara që nuk kanë të bëjnë me punë, shëndetësi apo emergjenca.

Maska dhe dezinfektuesi nuk gjendeshin në të gjithë veriun e Italisë për javë të tëra. Njerëzit me fat që kishin një maskë ose dy në shtëpi kanë filluar t’i mbajnë ato. Këtë mëngjes unë i dërgova me email një porosi në farmacinë Cerete dhe isha e kënaqur kur zbulova se ata tani kanë sanizues dore. Por ende nuk ka maska FFP2.

Në fshatin tim dhe të tjerë në zonë, qeveria lokale është bashkuar me farmacitë lokale, ushqimore dhe pronarë të kafeneve për të siguruar shpërndarjen falas të ushqimit dhe ilaçit për banorët mbi 65 vjeç dhe personat me aftësi të kufizuara që nuk janë në gjendje të lënë shtëpitë e tyre gjatë bllokimit ose nga frika se do të infektohen. Vullnetarët e rinj po ofrojnë shërbim derë më derë.

Për të shpëtuar sistemin e mbingarkuar të spitalit të Lombardisë, mjekët dhe infermierët janë futur brenda dhe pensionistët janë rikthyer në punë. Mjekët nga zonat e tjera të vendit që janë të gatshëm të marrin përsipër rrezikun, punësohen brenda natës. Universitetet në rajon kanë rregulluar që rreth 250 infermierë të diplomojnë në fillim të këtij viti për të plotësuar stafin ekzistues, jo vetëm për të menaxhuar ngarkesën gjithnjë në rritje të pacientëve, por edhe për të zëvendësuar punonjësit që janë tani në karantinë ose kujdes intensiv.

Një gjë që mund të mësohet nga Italia është se të gjithë duhet të marrin masa parandaluese para se një zonë të bëhet pikë e nxehtë. Një studim italian i kryer nga një grup shkencëtarësh në Milano ka treguar që koronavirusi i parë që mbërriti në Lombardi mund ta kishte origjinën në Gjermani dhe qarkullonte i padalluar për më shumë se një muaj, para se të dilte me tërbim në Codogno, Itali, më 21 shkurt.

Herët në mes të janarit, mjekët në atë zonë ishin të vetëdijshëm për një numër jashtëzakonisht të madh të rasteve të pneumonisë, të cilat tani ata kuptojnë se u atribuohen gabimisht gripit ose faktorëve sezonalë si moti shumë i thatë. Në shkurt, shumë italianë që prisnin shumë kohë përpara se të thërrisnin mjekët e familjes së tyre, jo vetëm që shkaktuan përkeqësimin e gjendjes së tyre, por gjithashtu infektuan shumë të tjerë.

Siç dihet tashmë nga rastet në Itali dhe ShBA, qytetarë të moshuar të brishtë, veçanërisht ata që jetojnë në shtëpi pleqsh, janë në rrezik gjatë epidemisë COVID-19 dhe mund të infektohen si nga vizitorët ashtu edhe nga personeli. Në Lombardi, vizitorët janë ndaluar në shtëpitë e pleqve, përveç nevojave urgjente, që nga dekreti i qeverisë i 4 marsit.

Por jo vetëm të moshuarit duhet të qëndrojnë të izoluar në shtëpi (ose jashtë) për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga koronavirusi. ISS, Instituti Kombëtar i Shëndetit Italian, kohët e fundit ka zbuluar se COVID-19 ka rezultuar pozitiv sipas moshave në këtë përqindje: 1.4 përqind nën 20 vjeç, 20.6 përqind nga 20 në 49 vjeç, 35.3 përqind nga 50 në 69 vjeç dhe 42.8 përqind 70 e më shumë vjeç. Mosha mesatare është 64, dhe 60.4 përqind i të infektuarve janë burra.

Nga totali i rasteve të analizuara, 26 për qind, përfshirë fëmijë, janë shtruar në spital: 21 përqind me simptoma të rënda dhe 5 për qind, kritike. Në përgjithësi, rimëkëmbja kërkon një kohë të gjatë dhe kërkon burime që janë në furnizim të shkurtër. Pacienti i ashtuquajtur Nr.1, një atlet amator i shëndetshëm më parë, është transferuar përfundimisht nga kujdesi intensiv në një njësi më pak kritike, pas një qëndrimi 3-javor të lidhur në një ventilator.

Kunati im mendon se brezi i ri i pathyeshëm u zgjua më në fund dhe filloi t’i kushtojë vëmendje këtë javë, kur u anulua kampionati italian i futbollit. Ndeshjet me dyer të mbyllura drejtpërdrejtë nuk funksiononin sepse tifozët u mblodhën për t’i parë ato. Kështu që qeveria me sa duket bëri lëvizjen e duhur!
Silvio Brusaferro, president i ISS, thotë se do të dimë nëse epidemia është nën kontroll vetëm në fillim të prillit. Kjo është një kohë e gjatë për të pritur.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!