Home Aktualitet Forconi sistemin tuaj imunitar për të luftuar koronavirusin në këtë mënyrë efikase

Forconi sistemin tuaj imunitar për të luftuar koronavirusin në këtë mënyrë efikase

nga Editor

Ndërsa koronavirusi përhapet, ne po dëgjojmë se si të zvogëlojmë ekspozimin dhe të kujdesemi për veten nëse sëmurem. Këto janë këshilla të rëndësishme, por ne nuk po lexojmë shumë se si mund ta forcojmë imunitetin në mënyrë që nëse të ekspozohemi ndaj virusit, trupi ynë mund të luftojë në mënyrë efektive.

Sistemet tona imunitare janë krijuar për të luftuar sëmundjet dhe viruset. Por për fat të keq, sistemi imunitar mund të lodhet nga shumë gjëra tipike për një jetë moderne, siç janë stresi, toksinat, mungesa e ushtrimeve dhe të ngrënit jo të shëndetshëm. Kjo parandalon trupat tanë të luftojnë në mënyrë efektive kundër sëmundjes.

Me vazhdimin e përhapjes së koronavirusit, është më e rëndësishme se kurrë për të mbështetur sistemin imunitar. Ne mund ta bëjmë këtë duke bërë disa modifikime kryesore.

Këtu janë 6 mënyra thelbësore për të rritur imunitetin tuaj në përgatitjen e koronavirusit:

1. Ulja e stresit

Kur jemi të stresuar trupi ynë prodhon hormonet e stresit, të cilat taksojnë sistemin imunitar. Pra, një nga mënyrat më të rëndësishme për të rritur imunitetin është ulja e stresit. Për të zvogëluar stresin, është e rëndësishme për të siguruar që të keni ekuilibër të jetës në punë, të bëni pushime kur të keni nevojë për to dhe të përdorni disa teknika qetësuese ose relaksuese të zvogëlimit të stresit.

2. Flini sa herë që jeni lodhur

Duke mos fjetur sa duhet, ne rrisim stresin dhe dëmtojmë imunitetin. Nëse pimë pije me kafeinë gjatë gjithë kohës mund të mos e kuptojmë se sa të lodhur jemi vërtet. Për shkak se gjumi është i rëndësishëm për rindërtimin e një sistemi imunitar të vështirë, duhet të lejojmë veten të flemë aq sa na duhet.

3. Konsumoni vitamina që rritin imunitetin

Për të mbështetur sistemin tuaj imunitar, ju mund të hani ushqime që mbështesin imunitetin si agrumet, hudhrat, brokoli dhe spinaqi. Nëse sistemi juaj imunitar është tashmë i dobët, mund të jetë gjithashtu e dobishme të plotësoni vitamina dhe minerale kryesore që mund të jenë varfëruar si Vitamina C, Vitamina B, Vitamina D dhe Zinku. Mënyra më efektive për të marrë doza të larta të Vitaminës C, Vitamina B dhe Zinkut është intravenozisht (IV).

4. Ulja e inflamacionit

Sheqeri, mishi i përpunuar, vajrat vegjetarianë dhe alkooli kanë tendencë të jenë ushqime inflamatore, kështu që ata dëmtojnë sistemin imunitar, duke lënë probleme të tjera në trupin tuaj pa presion. Kjo është arsyeja pse mund të jetë vërtet e dobishme për të hequr këto ushqime inflamatore nëse duam një sistem të shëndetshëm imunitar.

5. Ushtrimi, por jo shumë

Ushtrimi mund të jetë një nga gjërat më të mira për të rritur imunitetin. Por duhet të kemi kujdes sepse shumë ushtrime janë stresuese në trup dhe mund të jenë të vështira për sistemin tonë imunitar. Mbani stresin të ulët, dhe nëse jeni të lodhur, atëherë pushoni.

6. Qëndroni larg nga toksinat

Toksinat mund të jenë shkatërruese për sistemin imunitar. Për shembull, mykotoksinat nga myku janë famëkeq për shkatërrimin e imunitetit. Shumë toksina të tjera duket se kanë ndikim parandalues edhe në imunitetin. Kështu që përpiquni të minimizoni ekspozimin ndaj ujit të pijshëm të klorur, pesticideve, hidrokarbureve aromatike të metaleve të rënda, ndotjes së ajrit dhe aditivëve të ushqimit. Detoksifikimi i mëlçisë është thelbësor për të zvogëluar barrën e toksinave në trupin tonë.

Duke ndërmarrë këto veprime, ne mund të ndihmojmë në parandalimin e vetes dhe të dashurve tanë nga koronavirusi.

/Ora News.tv/

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!