Home Aktualitet Fier/ 15 mjekë në karantinë, si i gënjeu gruaja e infektuar me koronavirus. U desh hapja e sistemit TIMS për të…

Fier/ 15 mjekë në karantinë, si i gënjeu gruaja e infektuar me koronavirus. U desh hapja e sistemit TIMS për të…

nga Editor

Janë 15 mjekë, infermierë dhe personel ndihmës të Spitalit Rajonal Fier që janë vetëkarantinuar pas kontaktit me një 61 vjecare të infektuar me koronavirus e cila tani ndodhet në terapi intensive në spitalin Infektiv ne Tirane.

BW’ raporton se gruaja ishte kthyer në datë 6 mars nga Italia, nëpërmjet portit të Durrësit, fakt të cilin e kishte fshehur. Pasi ka patur probleme me shëndetin ajo është paraqitur në spitalin e Fierit 5 ditë pas kthimit, ku ka marrë ndihmë mjeksore pasi ka qenë me temperaturë dhe është larguar për në shtëpi. Një dite me vonë është paraqitur sërish me probleme në frymëmarrje, por edhe pas insistimit të mjekëve nuk ka treguar që kishte qenë ne Itali, por ka thënë se problemet respiratore i ka pasur edhe më parë.

Me kontrollin e sistemit TIMS, rezultoi se e moshuara kishte hyrë në vendin tonë ne datë 6, duke bërë që ti merret mostra për analizim. Në pritje të përgjigjes gruaja është hospitalizuar dhe ka qëndruar e vetme në një dhomë në repartin e pathologjisë.

Pas daljes së përgjigjes, rezultati i së cilës ishte pozitivë, dhe duke parë gjendjen shëndetësore të gruas, kjo e fundit është nisur në Tiranë.

Gruaja nga Fieri në terapi intensive, mjekët e spitalit futen në karantinë sepse…

ficooo

Një nga dy personat e prekur nga koronavirusi në vendin tonë që janë në terapi intensive, është një 61-vjecare nga Fieri.

Albana Fico, drejtore e IShP bëri me dije sot se stafi mjekësor i spitalit të Fierit, i cili i ka shërbyer pacientes për sa kohë që ajo ka qenë e shtruar në këtë qytet, është vetëkarantinuar.

E pyetur në konferencën për shtyp sot nëse ka mjekë e infermierë të vetëkarantinuar në Fier, Fico tha:

Po ka, personeli mjekësor që i ka shërbyer pacientes sa kohë ka qenë në spital“.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!