Home Aktualitet Nisin testet për koronavirusin, qeveria rumune hyn në vetëkarantinë, pasi kryeministri kishte pasur kontakt me…

Nisin testet për koronavirusin, qeveria rumune hyn në vetëkarantinë, pasi kryeministri kishte pasur kontakt me…

nga Editor

Kryeministri i përkohshëm i Rumanisë dhe njekohesisht kreu i Partisë Liberale Ludovic Orban do të vetëkarantinohet pasi tha se kishte pasur kontakt me një nga senatorët e partisë së tij, për të cilin u konfirmua se ishte i prekur nga koronavirusi i ri. Njoftimin e bëri vetë Orban, raporton Reuters.

Orban i duhej të takohej me Presidentin rumun Klaus Iohannis të premten në mbrëmjne në një përpjekje të re për të formuar një qeveri dhe për të marrë miratimin e parlamentit javën e ardhshme, por kjo gjë tashmë është anuluar.

Orban, kabineti i tij dhe udhëheqësit e Partisë Liberale do të hyjnë në vetë-karantinë dhe tashmë janë duke kryer testet për të parë nëse janë të prekur apo jo nga virusi i ri COVID-19.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!