Home Politike Reuters për Tahirin: U dënua një nga yjet në ngjitje të PS

Reuters për Tahirin: U dënua një nga yjet në ngjitje të PS

nga Albina Hoxhaj

Një gjykatë shqiptare e shpalli fajtor ish-ministrin e brendshëm Saimir Tahiri të enjten për shpërdorim detyre por të pafajshëm për trafik droge, dhe e dënoi atë me tre vjet shërbim prove. Prokurorët donin që Tahiri, dikur një nga bashkëpunëtorët më të afërt të kryeministrit Edi Rama, të burgosej për 12 vjet me akuzën e korrupsionit, trafikut të drogës dhe të qenurit pjesë e një grupi kriminal, një rast që ka tronditur administratën e majtë.

Vendimi vjen një muaj para se vendet anëtare të Bashkimit Evropian, të interesuar të shohin Tiranën të rritë luftën e saj kundër korrupsionit, të takohen për të vendosur nëse do të mbështesin ofertën e Shqipërisë për të filluar bisedimet e pranimit të rekomanduara nga Komisioni i BE.

“Gjykata tha që nuk jam kriminel apo trafikant droge dhe nuk jam pjesë e një grupi kriminal, por më shpalli fajtor për shpërdorim detyre sepse kam përdorur të njëjtën makinë me disa kushërinj”, u tha Tahiri gazetarëve pas verdiktit, e cila u dha gjashtë orë më vonë se sa ishte planifikuar.

Prokurorët u zhvendosën kundër tij pasi transkriptet në thirrje telefonike të trafikantëve të drogës të arrestuar në Itali dyshohet se sugjeruan që Tahiri, një kushëri i largët i tyre, kishte abetuar në unazën e tyre të krimit. Ligjvënësit në pushtet socialistë hodhën poshtë thirrjet për të hequr imunitetin e Tahirit nga ndjekja penale vitin e kaluar, por ai e hoqi dorë vetë atë në maj pasi shtetet e BE kërkuan nga Tirana që të luftonte seriozisht korrupsionin nëse dëshironte të bashkohej.Një nga yjet në rritje të Partisë Socialiste kur u emërua ministër i Brendshëm në 2013 në moshën vetëm 34 vjeç, Tahiri filloi modernizimin e forcës policore dhe përfundoi prodhimin në shkallë industriale të kanabisit në enklavën e paligjshme të Lazarat në fillim të vitit 2014. Sidoqoftë, kanabisi më pas u përhap në të gjithë vendin e Ballkanit dhe trafikantët kanë zbarkuar ngarkesa deri në një ton në Itali. Aktualisht Shqipëria po verifikon gjyqtarët dhe prokurorët e saj për korrupsionin për t’i dhënë fund një historie të pandëshkueshmërisë për zyrtarët e lartë, pasi synon të plotësojë kërkesat e hyrjes në BE.

(Reuters)

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!