Home Politike Gjermania: Ja kur jepet vendimi për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

Gjermania: Ja kur jepet vendimi për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

nga Editor

Grupi parlamentar i CDU dhe SPD kanë propozuar datën 26 shtator për hapjen ose jo të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.
Ky vendim vjen vetëm pak ditë pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në Gjermani.
Të enjten që vjen, Bundestagu gjerman pritet të zhvillojë një debat 45 minutësh me dy propozime të grupeve parlamentare të koalicionit të CDU/CSU dhe SPD për “marrëveshje të Bundestagut dhe Qeverisë Federale” për aplikimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, të cilat kërkojnë hapjen negociatave pas rekomandimeve pozitive të dhëna nga Komisioni europian, i cili dhe edhe argumentet në muajin maj se pse këto dy vende meritojnë hapjen e negociatave.

Lajme te ngjashme