Home Bota Rritet bilanci i viktimave në Kinë/ 1,383 të vdekur dhe mbi 64 mijë të infektuar

Rritet bilanci i viktimave në Kinë/ 1,383 të vdekur dhe mbi 64 mijë të infektuar

nga Albina Hoxhaj

Në Kinë numri i viktimave nga Koronavirusi ka arritur në 1.383 ndërsa të prekur janë mbi 64 mijë të tjerë.  Ndërkohë javët e fundit përveç Whanit edhe në Hubei janë rritur ndjeshëm viktimat.

Qeveria sqaroi se goditja ishte për shkak të një ndryshimi në mënyrën e paraqitjes së tabelave, totali tani do të përfshijë “raste të diagnostikuara nga klinikat”.

Njerëz që demonstrojnë të gjitha simptomat e Covid-19, por ose nuk kanë qenë në gjendje të hyjnë në një test ose besohet të kenë rezultuar gabimisht negativë. E vetmja shpresë është se më shumë njerëz do të jenë në gjendje të marrin trajtim duke marrë këtë diagnozë.

Sistemi shëndetësor në Hubei, veçanërisht në Wuhan, ku shpërtheu virusi, ka luftuar për të trajtuar fluksin e pacientëve, madje edhe me ndihmën e disa spitaleve që u ndërtuan në kohë rekord me qëllim të përkushtuar për trajtimin e Covid-19. Autoritetet provinciale thanë që ka rreth 37,000 pacientë në spital, 1.685 prej të cilëve janë në gjendje kritike.  

Koronavirusi në Kinë ka shkaktuar vdekjen 1383  njerëzve, përfshirë një në Filipine dhe një Hong Kong, ndërsa raportohet se në shkallë globale janë të infektuar mbi  64 mijë njerëz. Ky virus u përhap fillimisht në Whan, në Kinë por me lëvizjen e njerëzve të infektuar virusi është përhapur në 25 vende të Botës. OBSH ka dërguar në Kinë një grup ekspertësh ndërkombëtarë prej 10-15 persona për të ndihmuar në gjendjen alarmante të Koronavirusit. Githashtu OBSH  ka ndryshuar emrin e këtij virusi vdekjeprurës, nga Koronavirus në Covid-19.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!