Home Kronike Shkrinin 1 kg ar në Belgjikë, shkatërrohet banda e shqiptarëve në Francë, grabitën 50 kg ar

Shkrinin 1 kg ar në Belgjikë, shkatërrohet banda e shqiptarëve në Francë, grabitën 50 kg ar

nga Albina Hoxhaj

Gati 50 kg bizhuteri ari, dhe dhjetëra paund, hajdutët nga Shqipëria ishin  dërguar posaçërisht në Francë kanë shumëfishuar vjedhjet në Paris. Sipas mediave të huaja kjo bandë drejtohej nga një shqiptar që e kishte të ndaluar të shkelte tokën franceze.

Xhandarët e seksionit të kërkimit (SR) të Versajës (Yvelines) dhe Zyrës Qendrore për luftën kundër delikuencës itinerante (OCLDI) sapo kanë neutralizuar këtë rrjet trafikantësh.

Sipas artikullit të publikuara nga mediat e huaja, dyshohet se kanë goditur më shumë se 400 herë në Ile-de-France.

Katër burra janë vënë  nën hetim nga juridiksioni i specializuar ndër-rajonal (JIRS) i Parisit dhe janë burgosur. Dyshohet që ata e kishin shkrirë arin e vjedhur në Francë, por u arrestuan dhe u burgosën në Belgjikë.

Në Mars të vitit 2019, hetuesit nga Versailles vunë re një rritje të vjedhjeve në Yvelines, Seine-et-Marne dhe Essonne. Vjedhjet bëhen sistematikisht gjatë mbrëmjeve, kur pronarët e shtëpive nuk janë kthyer ende në banesat e tyere.

Një shembull i shkëlqyer i bashkëpunimit ndërkombëtar  

Hetuesit e seksionit të hulumtimit të Versajës shënojnë më pas se objektivi i tyre kryesor, ky shqiptar në të pesëdhjetat e tij, bënte shumë udhëtime në Antwerp, në Belgjikë, për të shkrirë çdo herë të paktën një kilogram ar (afërsisht 45,000 euro).

Ai ishte i njohur për të shkrirë arin e marrë në mënyrë të paligjshme, por belgët kurrë nuk kishin arritur ta kapnin atë, është mësuar nga policia. Shkëmbimi i informacionit me ta ka qenë i pazbulueshëm.

Më 5 shkurt 2020, hetuesit francezë mësuan se ishte planifikuar një udhëtim i ri në Belgjikë: 50 policë belgë dhe 100 xhandarë ndërmorën veprime. Në Paris dhe Seine-et-Marne, arrestohen katër shqiptarë. Xhandarët zbuluan më shumë se 50 kilogram ar dhe 11,000 euro para të gatshme. Në Antwerp, klienti dhe argjendaria janë kapur në veprim me bizhuteritë e vjedhura./m.en24.news/

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!