FOTO/ Gjendet anija që zbuloi Australinë

Read Time:1 Minute, 13 Second

Anija e humbur e Kapiten Cook mund të jetë zbuluar përfundimisht, e fundosur në brigjet e Amerikës.

Kjo anije u përdor nga Cook për të “zbuluar” Australinë dhe përfundimisht u përdor si një anije burgu, para se të humbiste në histori

Ai shënon fillimin e përfundimit të një kërkimi disa dekadash për anijen, e cila u shkatërrua qëllimisht nga Britanikët në fund të shekullit të 18-të.

Ekspertët ende duhet të identifikojnë pozitivisht anijen dhe thonë se mund të duhen muaj ose vite për të verifikuar identitetin e saj.

Por skanimet dhe mostrat janë mbledhur nga studiuesit që shpresojnë se janë në një zbulim fitues.
“Ne nuk mendojmë se do të gjejmë diçka që thotë se” Kapiteni Cook fjeti këtu “- kjo nuk është e mundshme,” tha Kathy Abbas, nga Projekti i Arkeologjisë Detare në Rhode Island, duke folur për Live Science .

Kjo anije e filloi jetën si një anije transportuese qymyri, por më vonë u komandua nga James Cook, i cili asokohe ishte nënkolonel i Marinës Mbretërore.

Cook e përdori ‘Përpjekjen’ për të lundruar nëpër botë midis 1768 dhe 1771, duke e përfshirë në misionin e tij të parë shkencor në Tahiti.

Ekuipazhi i ‘Përpjekjes’ vazhdoi të eksplorojë Paqësorin e Jugut, duke hartuar bregdetin e Zelandës së Re përpara se të “zbulonte” Australinë për Evropën.

Ata zbarkuan në gjirin e Botanikut në 1770, duke regjistruar florën dhe faunën lokale – duke përfshirë shikimin e parë për një evropian të një kanguri.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Boris, vogëlushi që donte të bëhej mbret.
Next post Rroftë Begeti që na bëri me ERVC më falni ERTV.