Home Kuriozitete Christina Koch thyen rekord, astronautja e parë femër që ka qëndruar 328 ditë në hapësirë

Christina Koch thyen rekord, astronautja e parë femër që ka qëndruar 328 ditë në hapësirë

nga Albina Hoxhaj

Ajo rikthehet duke thyer rekordin për qëndrimin më të gjatë në hapësirë ​​nga një grua, dhe për këtë shkak ka fituar të drejta marramendëse për një tjetër moment historik të madh.

Koch, së bashku me astronautin evropian Luca Parmitano dhe kozmonautin rus Alexander Skvortsov, u larguan nga ISS në 12:50 AM, me anijen e tyre Soyuz MS-13 në Kazakistan, dhe ata u dërguan në një tendë mjekësore aty pranë për të rikthyer ekuilibrin e tyre në gravitet.

Qëndrimi rekord i Koch ishte udhëtimi i saj i parë në hapësirë. Në 11 muajt kur ajo ishte në ISS, ajo përshkoi orbitën rreth Tokës 5,248 herë, duke udhëtuar 139 milion milje, afërsisht ekuivalentin e 291 udhëtimeve në Hënë.

Christina Koch

NASA do të studiojë Koch për të ndihmuar në përcaktimin e efekteve afatgjata të fluturimit në hapësirë ​​në trupin e njeriut. Këto gjetje mund të jenë jetike për kthimin e NASA-s në Hënë dhe përfundimisht në Mars.  

Christina Koch

Para fluturimit të Koch, Peggy Whitson mbajti rekordin për fluturimin më të gjatë në hapësirë ​​për femrat për misionin e saj 288-ditor nga 2016-2017. Astronauti i NASA-s Scott Kelly mban ende rekordin e SHBA i cili ka qëndruar në hapësirë ​​340 ditë rresht, dhe rusi Valeri Polyakov kaloi 437 ditë në orbitë. /cnn/

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!