Home Bota Koronavirusi mund t’i kushtojë Kinës 62 miliardë dollarë këtë tremujor, Pekinit i duhet të veprojë shpejt për të shmangur krizën

Koronavirusi mund t’i kushtojë Kinës 62 miliardë dollarë këtë tremujor, Pekinit i duhet të veprojë shpejt për të shmangur krizën

nga Albina Hoxhaj

Kina mund të duhet të ulë taksat, të rritë shpenzimet dhe të zvogëlojë normat e interesit për të parandaluar shkatërrimin e shpërthimit të koronavirusit duke shkaktuar një ekonomi tashmë të brishtë.

Ndikimi ekonomik i virusit është akoma i pamundur të përcaktohet, por një media shtetërore dhe disa ekonomistë kanë thënë që shkalla e rritjes së Kinës mund të bjerë këtë tremujor për shkak të shpërthimit të virusit.

Sipas mediave të huaja Kinës mund t’i kushtojë 62 miliardë dollarë, ky virus vdekjeprurës.

Kina nuk mund ta përballojë atë lloj goditje. Rritja vitin e kaluar ishte tashmë më e dobëta e vendit në gati tre dekada, pasi Kina luftoi me rritjen e borxhit dhe pasojat nga lufta e saj tregtare me Shtetet e Bashkuara.  

Koronavirusi vdekjeprurës ka arritur shifra alarmante në Kinë, duke u marrë jetën 259 njerëzve, ndërsa mbi 12 mijë të tjerë janë prekur nga ky virus. Ndërkohë dje OBSH ka shpallur emergjencë botërore. Autoritetet kineze deklarojnë se kanë marrë masat e duhura pasi tashmë ato po kurojnë në spitalin me 1000 shtretër të ndërtuar brenda 48 orëve të gjithë pacientët e infektuar. Sipas shkencëtarëve mendohet që burimi i virusit të jenë kafshët e egra të shitura në mënyrë të paligjshme në një treg të hapur, por ekziston edhe versioni që virusi është krijuar në një laborator ushtarak. Ndërkohë jo vetëm Kina por edhe Australia po punon për krijimin e vaksinës kundër koronavirusit.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!