Home Bota Koronavirusi/ Kryeministri kinez i kërkon BE-së të ndihmojë në furnizimin me rezerva mjekësore

Koronavirusi/ Kryeministri kinez i kërkon BE-së të ndihmojë në furnizimin me rezerva mjekësore

nga Albina Hoxhaj

Kryeministri i Kinës Li Keqiang ka kërkuar ndihmë nga Bashkimi Europian, për furnizime urgjente ndaj Kinës, kryesisht për rezerva mjekësore nga shtetet anëtare.

Lajmi është bërë i ditur ditën e sotme nga mediat e huaja, që Kryeministri Li Keqiang i ka kërkuar BE-së që të ndihmojë me furnizime mjekësore nga vendet anëtare, kjo pasi qeveria kineze ka shumë nevojë në këtë situatë delikate që ndodhet ku kanë vdekur 259 njerëz dhe mbi 12 mijë të tjerë janë infektuar./reuters/

Lajme te ngjashme