Home Politike Vizita e Ramës në Vlorë, PD: Sallat e operacionit nuk kanë drita, aty s’ka as mjekë, mos bëj show

Vizita e Ramës në Vlorë, PD: Sallat e operacionit nuk kanë drita, aty s’ka as mjekë, mos bëj show

nga Albina Hoxhaj

Partia Demokratike ka reaguar pas vizitës së kryeministrit në Vlorë. Në një status në rrjetet sociale, ish-deputetja e PD-së Nada Meçorapaj, shkruan se e gjitha ishte një shoë, pasi sipas saj spitali i Vlorës nuk ka mjekë specialist, mjekë laboratory dhe madje nuk ka as mjek infeksionistë. Ish-deputetja shkruan se mjekët obstetër gjinekologë janë pothuajse të gjithë pensionistë dhe nuk mbulojnë urgjencat në spitale. Sipas Meçorapajt, në salalt e operacionit mugnon edhe ndriçimi i mirë.

“Show i Ramës në Vlorë, reagon ish-deputetja Nada Meçorapaj: Çfare thote Kryeministri per Spitalin e Vlores dhe çfare thone ata qe punojne aty…Me poshte keni ‘Mrekulline e Tete te Vlores’ sipas Rames, por edhe pamjen reale te Shendetesise ne qytetin tone, sipas nje mjeku vlonjat. Krahasojini dhe jepini te drejte Deputetit te Pare ose Mjekut. Jo sipas simpative politike, por asaj qe keni pare vete (nese jeni nga Vlora). Vlora perballet me mungese te theksuar ne mjeke specialiste: nuk ka mjek laboratori, nuk ka mjek hematollog, nuk ka mjek toksikollog, nuk ka mjek infeksioniste, ka vetem nje mjek neurollog te vetem per gjithe qytetin, mjeket obseter gjinekolloge jane pothuajse te gjithe pensioniste dhe mjeket e ardhur te emeruar nga ministrja nuk mbulojne urgjencat ne spitale sepse vijne ne oren 9 dhe ikin ne oren 12. U konstruktua Poliklinika dhe nuk u ble asnje aparature e re, grafija eshte e vjeter e dhuruar nga nje mjek i ikur ne Gjermani, ECHO kardiake ne poliklinike nuk ka, laboratori i poliklinikes i gjithi me paisje te vjetra. Ne spitale nuk ka asnje investim ne aparature vetem suva, dyer dhe lyerje me boje. Ne reanimacion mungojne monitoret, ne sallat e operacionit veglat e SANISERVIS jane të nje cilesie shume te ulet, nuk ka mjete per larjen e duarve te kirurgeve, nuk ka krevate operatore, mungon ndricimi i sallave te operacionit, mungojne aparaturat radiollogjike ne spitale dhe ne sallat operatore…,”– shkruan ish-deputetja në Facebook.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!