Home Aktualitet Turqia nuk gjen qetësi, një tërmet me magnitudë 5.0 godet vendin

Turqia nuk gjen qetësi, një tërmet me magnitudë 5.0 godet vendin

nga Albina Hoxhaj

 Turqia nuk gjen qetësi. Një tjetër tërmet magnitudë 5.0 i shkallës Rihter ka goditur vendin pak minuta më parë.  Sipas Qendrës Europiane të Sizmiologjisë tërmeti ishte me epiqendër 18 km larg nga Kurkagaç dhe me një thëllësi prej 2 km. Nuk dihet ende nëse ka persona të lënduar apo dëme materiale. Lëkundjet e fundit sizmike kanë ngjallur panik në popull.

Tërmeti

Pak ditë më parë një tërmeti i fuqishëm me magnitutë  6.8goditi Turqinë në provincën Elazignjë, i cili shkaktoi 35 të vdekur dhe 1000 të plagosur.  Mediet vendase raportuan se pas tërmetit të fortë u regjistruan edhe lëkundje të tjera të vogla me magnitudë deri në  5.4.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!