Home Bota Gazetarja kineze flet në gjuhën shqipe dhe tregon çfarë ka ndodhur deri tani me Coronavirusin

Gazetarja kineze flet në gjuhën shqipe dhe tregon çfarë ka ndodhur deri tani me Coronavirusin

nga Albina Hoxhaj

Viktimat e coronavirusit në Kinë janë rritur në 25 ndërsa rastet e infeksionit janë 616.
Një qytet në Kinë ku e ka origjinën edhe virusi është tashmë në karantinë. Ndërkohë që është zbuluar se ky virus ka ardhur nga gjarpërinjtë.

Në lidhje direkte në Top Channel ishte gazetarja e redaksisë së gjuhës shqipe në radion e jashtme të Kinës Zhang Yan, e cila njihet dhe me emrin shqiptar Zana.

“Autoritet kanë marrë shumë masa, dhe po bëhet gjithçka për mospërhapjen më tej të virusit. Këshillohet evitimi i lëvizjeve të shpeshta si dhe pjesëmarrja në evente publike. Njerëzit kanë filluar të blejnë alkool mjekësor, dhe të mbajnë maska”, tha ajo.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!