Home Kuriozitete 552-vite nga vdekja e Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

552-vite nga vdekja e Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

nga Albina Hoxhaj

Ditën e sotme bëhen 552 vjet nga vdekja e Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu. Ai lindi në vitin 1403 dhe humbi jetën 552 vite më parë, më 17 janar të vitit 1468, në qytetin e Lezhës.

Heroi ynë kombëtar, njihet jo vetëm në Shqipëri por edhe në shumë vende të Europës  Perendimore si dora e fortë që luftoi dhe mposhti Perandorinë Osamne.

Ndër shekuj, Skënderbeu ka mbetur si figura e Heroit Kombëtar, që shpëtoi Shqipërinë nga pushtimi osman.  

Largimi nga kjo jetë, kur ai ishte 63-vjeç, shënoi edhe fundin e pavarësisë, pasi vetëm falë tij shteti shqiptar shfaqej si i pavarur.

Ndërkohë sot, statuja, buste dhe imazhe ndër vite të legjendës shqiptare, gjenden në Kalanë e Krujës.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!