Home Bota Merkel dhe Putin më të besueshën se Donald Trump, ja ku renditet presidenti amerikan

Merkel dhe Putin më të besueshën se Donald Trump, ja ku renditet presidenti amerikan

nga Albina Hoxhaj

Tensionet në Lindjen e Mesme kanë bërë bujë në mbarë botën, por rolin kryesor në këtë rast e luan SHBA-ja, si fuqia më e madhe në botë.

Pavarësisht se ditët e fundit kryefjala e të gjitha mediave ndërkombëtare ka qenë konflikti SHBA-Iran, presidenti amerikan Donald Trump sërish nuk ka besimin maksimal  nga qytetarët nëpër botë.

Ky rezultat ka dalë në bazë të sondazhit nga qendra e kërkimeve “Peë”, ku raportohet se Donald Trump krahasuar me lider të tjerë nuk renditet si  më i besuari për publikun. Ndonëse nuk  është Trump më i besuari, por  edhe të tjerë lider si Putin, Macron apo udhëheqësit kinez nuk kalojnë më shumë se 50 % besim nga  qytetarët nëpër botë.  

Ndërkohë Angela Merkel renditet me 46 për qind, e ndjekur nga presidenti francez Emanuel Macron me 41 % të njeërzve që e besonin atë. Trump është besuar vetëm 29% duke lënë pas liderin kinez Ci Jinping.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!