Home Kuriozitete Pamje që nuk duhen humbur, filmohet nga kamerat shpërthimi spektakolar i vullkanit në Meksikë

Pamje që nuk duhen humbur, filmohet nga kamerat shpërthimi spektakolar i vullkanit në Meksikë

nga Albina Hoxhaj

Shpërthimi spektakolar i një vullkani është filmuar nga kamerat. Kanë qenë disa banorë afër vendit ku shpërtheu vullkani që e kanë filmuar dhe raportohet se asnjë prej tyre nuk është lënduar.

Vullkani “Mali i tymosur” shpërtheu të enjten duke nxjerrë në sipërfaqe  llavën, krijoi një re të madhe hiri dhe copat e  shkëmbinjve arritën deri në 3.000 metra në qiell.

Sipas autoriteteve, të gjithë njerëzit që banojnë 12 km larg vendit ku shpërtheu vullkani, duhet të evakuohen menjëherë.

Pamje nga shperthimi i vullkanit

Ky vullkan që ka trazuar verilindjen e Meksikës ditën e djeshme, cilësohet si një prej vullkaneve më aktivë në vend, që mund të rrezikojë edhe botën. Kjo pasi në një rreze prej 100 km jetojnë mbi 25 milion njerëz, që mund t’u rrezikohet jeta.  

“Mali i tymosur” është një vullkan aktiv, 70 km në jug-lindje të kryeqytetit, Mexico City./ earthsky /

 

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!