Home Bota Rriten tensionet SHBA-Iran, sulmohen me raketa ambasada dhe baza amerikane në Bagdad

Rriten tensionet SHBA-Iran, sulmohen me raketa ambasada dhe baza amerikane në Bagdad

nga Albina Hoxhaj

Ambasada Amerikane në Bagdad është sulmuàr sot me raketa. Kjo ngjarje vjen një ditë pas vrasjès së gjeneralit iranian, Kasem Sulejmani, i cili u qèllua me dron. Sipas mediave ndërkombëtare, mësohet se po sot është sulmuar dhe një bazë një bazë ushtarake, 80 kilometra pranë kryeqytetit irakian, ku qëndrojnë trupat amerikane.

Ende nuk dihet nëse ka të lënduar, por sulmet e sotme tregojnë se tensionet mes Shteteve të Bashkua të Amerikës dhe Iranit janë rritur ndjeshëm dhe ekspertë të ndryshëm flasin dhe për mundësinë e nisjes së një lufte mes dy vendeve.

Tènsionet midis SHBA-së dhe Iranit u shtuan pasi gjenerali më i madh iranian, Kasem Sulejmani, u vrà nga një sulm me dron teksa udhëtonte me makinën e tij. Irani premtoi se do të hàkmerrej, ndërkohë që presidenti Trump tha se Sulejmani kishte vràrë shumë amerikanë dhe po planifikonte të vristè dhe të tjerë, dhe se Irani s’ka fituar asnjë luftë.

Lajme te ngjashme

error: Alert: Content is protected !!