“Në 3 janar do ikni nga hotelet”, banorët e prekur nga tërmeti në grevë urie. Refuzojnë ushqimin

Read Time:37 Second

Banorët e Thumanës, të cilat pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit u strehuan në hotelet e Shëngjinit, ditën e sotme kanë refuzuar ushqimin në shenjë proteste. Kjo për shkak të përfaqësues të Bashkisë së Krujës iu kanë komunikuar vendimin se afati i fundit për qëndrimin e tyre në këto hotele është deri më 3 janar, ndërsa më pas banorët do të strehohen nëpër banesa me qira.

Gazetari Elidon Ndreka raporton për ‘BalkanWeb’ se për banorët ky afat nuk është i mjaftueshëm, pasi në këtë periudhë është e vështirë gjetja sipas tyre e banesave me qira.

Kujtojmë se tërmeti i 26 nëntorit përveç 51 viktimave, shkaktoi plagosjen e mbi 700 personave si dhe shembi qindra banesa. Vetëm në Thumanë humbën jetën 24. /bw/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Shpërblimi i fundvitit, Oriola Pampuri: Qeveria diskriminoi personat me aftësi të kufizuar
Next post “Po bëhet lojë e rrezikshme mafioze pas tërmetit”, Berisha ngre alarmin