Votim konsensual, zgjidhen 5 nënkryetarët e Kuvendit të Kosovës

Read Time:27 Second

 Pas votimit të kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, që mori 75 vota pro, deputetët kanë zgjedhur dhe 5 nënkryetarët.

Arbërie Nagavçi nga Lëvizja Vetëvendosje, Kujtim Shala nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Memli Krasniqi nga Partia Demokratike e Kosovës janë zgjedhur nënkryetarë të Kuvendit.

Ata kanë marrë 104 vota pro, 3 kudnër dhe 1 abstenim, duke u zgjedhur në këtë mënyrë në mënyrë konsesuale. Po ashtu kanë zgjedhur dhe 2 nënkryetarët nga pakicat, Sllavko Simiç dhe Fikrim Damka të cilët kanë marrë një shumicë të cilësuar votash.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post KED i dërgon Kuvendit listën e kandidatëve për Inspektor i Lartë i Drejtësisë
Next post Kosova zgjedh kreun e ri të Kuvendit, Glauk Konjufca merr votëbesimin nga deputetët