Nuk mjaftoi tërmeti, Durrësi shkundet nga moti i keq, deti i egërsuar rrëzon pemë dhe tenda

Read Time:57 Second

Moti i keq që ka pushtuar gjithë vendin ditën e sotme ka sjellë pasoja të shumta edhe në qytetin bregdetar të Durrësit.

Siç shihet edhe në videon e publikuar nga Syri.net, zona e plazhit është goditur më tepër se gjithë pjesa tjetër nga erërat e forta dhe shirat e rrëmbyeshëm. Stuhia ka psishur karrgie, tenda dhe ka rrëzuar gjithçka ka gjetur përpara. Kujtojmë që qyteti i Durrësit ishte një nga piakt e nxehta të tërmetit të 26 nëntorit, që la pas 51 viktima, ku u shembën shumë ndërtesa.

Nën ujë janë ‘zgjuar’ sot disa lagje të Tiranës, Lezhës dhe Durrësit ku nuk kanë munguar bllokimet e rrugëve apo dalja e ujërave të zeza në sipërfaqe. Ndërkohë Lumi i Lanës në Tiranë, është shtryrë dhe uji ka arritur pikën maksimale. Problematike është e situata e banorëve të prekur nga tërmeti, të cilët në çadra po jetojnë mes lagështirës dhe ujit. Ata i bëjnë thirrje qeverisë që t’u japë një zgjidhje të shpejtë.  

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit njofton se do të ketë reshje intensive në qarqet Shkodër, Kukës, Vlorë dhe Gjirokastër.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Edi Rama, mos e mbaj Maxharr Pashën n’konak, se t’del shpirti n’yzderhane!
Next post Puna e një viti në ‘lupë’, Rama zgjon ministrat që në mëngjes, ç’pritet të ndodhë në Golem mes kabinetit qeveritar