Edmond Panariti: Vendi sot drejtohet nga një lëvizje antikushtetuese!

Read Time:32 Second

Nga Edmond Panariti

Paketa antishpifje, ligji per teatrin, ligji per ndarjen e dividendit etj, jane akte antikushtetuese. Madje edhe vete konstituimi i gjykates kushtetuese si garante e themeleve të shtetit eshte deshmi e antikushtetutes.. Ky eshte ne fakt misioni i populisteve autokrate ne Evropë dhe ne bote . Kete e deshmon edhe Erik Jones profesor dhe drejtor i studimeve evropiane i Universitetit John Hopkins ne leksionin e tij “Populizmi ne Evropë, nje pergjigje anti liberale ndaj liberalizimit jo demokratik”.. Ai thote, populistet autokrate aty ky qeverisin, sot perfaqesojne ne thelb nje levizje antikushtetuese e cila realizohet me funksionare jo profesioniste dhe vegla te bindura. Qartë shkurt dhe sakte!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Basha takim me drejtorin e Institutit Republikan për Evropën: Folëm për krizën politike dhe luftën kundër korrupsionit
Next post Petrit Vasili: Bëjeni Black Edi Ramën, protesta fillon këtu !!