Menaxhimi i tërmetit/ Braçe: Qentë i kishin shitur për 50 mijë lekë, djemtë që punonin atje ishin më të rinj se unë

Read Time:58 Second

Zv.kryeministri Erion Braçe është i ftuar në emisionin “Përballë”, drejtuar nga gazetari Lutfi Dervishi.

I pyetur lidhur me situatën e tërmetit, Braçe u shpreh se forcat shqiptare nuk kishin eksperiencë për përballimin e pasojave, pasi kurrë nuk kishin përjetuar një fenomen të tillë. 

Qentë i shitën për 50 mijë lekë i ke vërdallë në Tiranë. Djemtë që punonin atje ishin më të rinj se unë. Kurrë se kishin ndjerë një tërmet të tillë. Ka ca reparte që ishin të pajisuara. A duhet të pajisemi më shumë? Pa më të voglin diskutim. Duhet të nxjerrim mësim. Duhet të shpenzojmë më shumë për mbrojtjen civile,”-tha ndër të tjera Braçe.

Për shkak të tërmetit të 26 nëntorit, qeveria shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në tre qarqe: Durrës, Kurbin dhe Tiranë. Pasojat e lëkundeve që shënuan 7 ballë ishin 51 persona të vdekur, 913 të plagosurdhe 47 të shpëtuar. Edhe pse kanë kaluar më shumë se 2 javë nga tërmetit toka ende dridhet nga paslëkundjet, të cilat përgjithësisht kanë pasur intensitet të ulët. Tashmë ka nisur puna për idenftifikimin e dëmeve dhe paralelisht po mblidhen fonde për të rikuperuar humbjet e shkaktuara nga fatkeqsia e tërmetit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Skandali me ndërtimet në Durrës, Bylykbashi: Ka imformacione se janë zhdukur dosjet e lejeve të ndërtimit
Next post Durrës, Këshilli Bashkiak miraton qiranë për 1310 familje, krijohet grupi me 100 specialistë