Home Politike Forcat shqiptare ishin pa infrastrukturë, Meta mbron ushtarët e zjarrfikësit: Ishin aty, shteti nënvlerësoi situatën

Forcat shqiptare ishin pa infrastrukturë, Meta mbron ushtarët e zjarrfikësit: Ishin aty, shteti nënvlerësoi situatën

nga Albina Hoxhaj

Presidenti Ilir Meta, ka mbrojtur sot ushtarët dhe zjarrëfikësit që kanë qenë pjesë e operacion kërkim-shpëtimit në Durrës e Thumanë.

I ftuar sot në emisionin “Çim Peka Live”, përball analistëve Ylli Rakipi dhe Andi Bejtja, Meta tha se forcat kanë qenë, por shteti ka nënëvelrësuar se mund të ndodhte një fatkeqësi e tillë, prandaj ka pasur dhe probleme me infrastrukturën.  

Nënvlerësimi që do të ndodhte një fatkeqësi e tillë, por neve na kanë ndodhur shumë përmbytje, dhe nuk i kemi përballuar dot. Por nënvlerësimi ka qenë i patolerueshëm. Po nuk mund të themi që ushtria dhe zjarrfikëset nuk ishin aty. Por kjo është pjesë e analizës, port tani duhet përmirësuar mekanizmi për përballimin e emergjencës. Nga ana tjetër prokuroria po bën punën e saj me hetimet”, tha Meta.

Më tej Presidenti u pyet se si do ndikonte situta politike nëse marrëdhëniet e tij me qeverinë do ishin më të mira dhe tha se nuk flsite për këtë çështje.

Nuk jam këtu për të folur për këto çështje. Shkresën ju e dini nga ka dalë. Kjo nuk është e vetmja shkresë, ka qëndrime të vazhdueshme të presidentit për të paralajmëruar, për të marrë masat. Janë komunikime të vashzhdueshme për të gjitha institucionet e tjera. Të bashkojmë kontributet dhe energjitë për të kaluar këtë dhimbje”, shtoi Meta.

Lajme te ngjashme