A do të çelen negociatat, ja çfarë shkruan media gjermane

Read Time:1 Minute, 36 Second

Për çështjen e hapjes së negociatave media gjermane “LZ online” shkruan se Bundestagu gjerman ka rënë parimisht dakord për hapjen e negociatave por vendimi për hapjen e tyre do të merret pas shumë vitesh.

Në shkrim thuhet se partia aleate e Ramës, SPD-ja ka venë kushte të reja.  Kjo për arsye se vendi ende ka shumë probleme me krimin, drogën, korrupsionin dhe  çështjen e azilit.

Në shkrim thuhet se qeveria gjermane ka vendosur pro hapjes së negociatave me BE-në.

Pjesë nga shkrimi i gazetës gjermane: 

Lidhje midis politikës dhe mafies
Këto përfshijnë “bërjen e një përparimi të fortë drejt ndërtimit të një rekord të duhur në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në të gjitha nivelet”. Gjithashtu, duhet të fillojë procedimi penal ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve, të cilët aktualisht janë në shqyrtim për lidhje të mundshme me mafien.

Pengesat mund të dëshmojnë aq shumë, saqë, në të vërtetë, negociatat e pranimit mund të fillojnë brenda një kohe disa vjeçare. Shqipëria ka vite që po përjeton kriza të rënda politike të brendshme. Mbi të gjitha, lidhjet midis politikës, gjyqësorit dhe mafies vazhdojnë të shkaktojnë argumente. Nuk ka gjasa që vendi të jetë në gjendje t’i plotësojë kushtet shpejt, veçanërisht pasi kushtet janë relativisht të përgjithshme. Numri i kërkesave të shqiptarëve për azil në BE kohët e fundit është rritur.

Vendimi në samitin e BE në tetor
Në fund të shtatorit, Bundestag do të vendosë nëse Kancelarja Angela Merkel mund të bien dakord në samitin e BE në Bruksel, në mes të tetorit për të filluar negociatat e pranimit në BE me Shqipërinë. Holanda dhe Franca janë kundër fillimit të negociatave. Në të kundërt, Komisioni i BE-së rekomandon fillimin e negociatave, për të cilat Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut ishin këshilluar tashmë në qershor të këtij viti. Sidoqoftë, për dallim nga vendi i saj fqinj, Maqedonia e Veriut është pothuajse e sigurt për angazhimin për negociatat e pranimit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Kukullat e Ramës në parlament rrëzuan dekretin e presidentit, ja çfarë ndodh tani
Next post Ekonomia në rënie, PD publikon faktet