Home Aktualitet “Kënaqemi me 50 viktima”, kryebashkiakja e Durrësit pas deklaratës: Mediat e shtrembëruan, çdo jetë e humbur është tragjedi

“Kënaqemi me 50 viktima”, kryebashkiakja e Durrësit pas deklaratës: Mediat e shtrembëruan, çdo jetë e humbur është tragjedi

nga Albina Hoxhaj

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit Valbona Sako ka reaguar pas lajmeve në portale që raportuan gafat që bëri Sako me deklaratat pas tragjedisë së 26 nëntorit.

Në një reagim zyrtar, Sako sqaron se deklarata e saj ka qenë shtrembëruar nga mediar, pasi nuk bëhet fjalë për 50 viktima, por për 51.

Ndër të tjera, kryebashkiakja e Durrësit shton se çdo jetë e humdur është tragjedi për një komb.

“Qoftë edhe humbja e një jete është tragjedi për një komb. Dhimbje për 51 jetët e humbura, dhe e lumtur për shpëtimin e qindra mijërave të tjerëve.  Jam shume e keqardhur që siç ka dy anë që po punojnë dhe një anë që përpiqet të abuzoje me situatën, ashtu edhe sot kam parë që ka deklarata të miat të cilat janë keqkuptuar nga njerëz dhe media të caktuara. Në vend që të kontribuojnë për ndihma për familjet në nevojë dhe për më shumë humanizëm, për fat të keq ka nga ata që i përdorin minutat dhe statuset e tyre për të shkëputur fjalë nga konteksti dhe për t’i shtrembëruar ato.

Në këto katër ditë të kësaj fatkeqësie, jemi munduar bashkë me miqtë tanë të shumtë që na janë gjendur, të bëjmë çmos gjatë operacionit të kërkim shpëtimit, dhe tashmë për verifikimin e banesave të dëmtuara dhe nisjen e rindërtimit.  Është koha të jemi të gjithë bashkë për të kapërcyer këto momente. Durrësi di gjithnjë të ngrihet edhe në momentet më të vështira,” thekson në reagimin e saj kryebashkiakja Sako.

Lajme te ngjashme