Lefter Maliqi: Qeveria të japë rrogat për të prekurit nga tërmeti

Read Time:1 Minute, 28 Second

Nga Lefter Maliqi

Deputet dhe Qeveria pagat e nendorit dhe Dhjetorit ti kalojne ne mbeshtetje te banoreve te prekur nga termetii,Parlamenti te mblidhet urgjentisht ne seancë te jashtëzakonshme.Sot jemi ne ditet e zise kombetare, mbijeteses, solidarizimit, mbeshtetjes per cdo te demtuar, tramatizuar si dhe duke ngushelluar familjet per humbjen e njerzve me te dashur ne kete fatkeqesi natyrore me permasa shume te medha e te renda. Fjala festa te Nentorit sduhet te egzistoj ne gojen e Qeverise. Ti leme lotet e krokodilit, sdua te bej politik por te motivojme njerzit e demtuar, tramatuzuar, qe kane humbur njerez, shtepi e gjithcka, tu qendrojme ne krah, ne mbeshtetje morale e psikologjike. Ne kohen dhe momentin e duhur do flasim per pergjegjesit por Qeveria tu jap mbeshtetje per strehim menjehere, tu jap zgjidhje, shprese e besim, duke anulluar cdo investim miliona euro per rruget e unazes se re, te Milot-Balldrem, te Dukatit dhe investime te tjera nga buxheti i planifikuar per 2020 por menjehere ti njoftoj qytetaret, te mbledh parlamentin dhe ndryshoj buxhetin duke akorduar keto fonde per strehimin, financimin e cdo te demtuari si dhe mbeshtetje me te madhe morale e financiare per familjet qe kane humbur jete njerzore. Kryeministria ka parashikuar per buxhetin e vet 2 fishin e vitit te kaluar per portalet,luksin,dietat etj,te jap shembull nga vetja Kryeministri. Parlamenti te mblidhet urgjent per keto ndryshime dhe te filloj nga vetja, 121 Deputetet dhe Qeveria pagen e nentorit dhe dhjetorit mos ta marrin por ta kaloj ne buxhet per kete fatkeqesi te madhe. Zoti e bekofte Shqiperine, mirenjohje mediave, shtabeve te emergjencave, popullit shqiptar per cdo mbeshteteje qe po japin, mirenjohje partnereve nderkombtar por mbi te gjitha mirenjohje e thelle e pakufishme ndaj popullit Kosovar. God bless you🙏.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Tërmeti lëkund edhe Vlorën/ Dy pallate bashkohen me njëri-tjetrin, panik tek banorët
Next post 40 inxhinierë e arkitektë nga Kosova i bashkohen ekipit shqiptar për verifikimin e dëmeve në objekte