Home Aktualitet I mbajtën në shtëpi gjatë Luftës së Kosovës, familja nga Deçani strehon ‘vëllezërit’ nga Durrësi

I mbajtën në shtëpi gjatë Luftës së Kosovës, familja nga Deçani strehon ‘vëllezërit’ nga Durrësi

nga Albina Hoxhaj

Por një moment emocionues vjen edhe nga kjo situatë, ku një familje e shqiptarëve të Kosovës takohen me një familje nga Durrësi, të prekur nga tërmeti, në pikën doganore mes dy vendeve.

Tërmeti fatal që goditi Shqipërinë ditën e djeshme, e solli 33 viktima e 658 të plagosur deri më tani, solli në Shqipëri edhe qindra forca të Ushtrisë dhe Policisë së Kosovës, që ofruan ndihmë për bashkëkombasit e tyre në këtë moment të vështirë… Por një moment emocionues vjen edhe nga kjo situatë, ku një familje e shqiptarëve të Kosovës takohen me një familje nga Durrësi, të prekur nga tërmeti, në pikën doganore mes dy vendeve. Gjatë luftës së fundit në Kosovë, familja Qorraj kishte qëndruar për disa muaj te familja Kazanxhi në Durrës.

Lajme te ngjashme