Rama: Sot shpallim gjendjen e jashtëzakonshme në Tiranë dhe Durrës

Read Time:1 Minute, 1 Second

Kryeminitri Edi Rama në mbledhjen e qeverisë ka deklaruar se  për shkak të tërmetit  sot do të shpallet gjendja e jashtëzakonshme.

” Ata të cilat kan ndikuar në opinion publik, me idenë që të mos shpallin gjendjen e jashtëzakonshme që të mos marrin përgjegjësitë tona. Dua t’u them qytetarëve që ekanë bërë të vetëm këtë tezë, pafajësisht, pa e ditur çfarë është gjendja e jashtëzakonshme, e kam edhe për gazetarët. Dje nuk ka qenë momenti për këtë, dje ka qenë momenti për të adresuar emiragjinë e  tmerrshme që shpërtheu. Ministrja e Energjisë erdhi me vonesë në mbledhje por jo se u zgjua vonë nga gjumi por është gëdhirë në atë rrugicë, që mbajnë ende nën rrënoja 6 trupa që ne lusim zotin që të jenë në jetë.Ne sot do të shpallin gjendjen e jashtë zakonshme. Ashtu si ligji dhe Kushtetuta e parashtrojnë, do të jetë një gjendje e jashtëzakonshme në perimetrin që u shtri tragjedia, në Tiranë dhe Durrës. Gjendja e jashtëzakoshme nuk është një çështje thejsht financash, por është një seri masash. Dje nuk mund të bënim politikë ndërkohë që Shqipëria ishte në lot. Sot marrin gjendjen e jashtëzakoshme kur, plagët akute janë aty. “, u shpreh Rama

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Tëmeti, Rama: Sot do të shpallet ditë zie kombëtare
Next post Qeni i trajnuar i Ushtrisë së Kosovës ka shpëtuar deri tani 3 persona