Home Aktualitet Tragjedia e 26 nëntorit në Shqipëri, Kosova e shpall ditë zie kombëtare

Tragjedia e 26 nëntorit në Shqipëri, Kosova e shpall ditë zie kombëtare

nga Albina Hoxhaj

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka shpallur ditën e sotme, një ditë zie komëbatre në Kosovë.

Mediat kosovare shkruajnë se kjo gjë është bërë në nder të viktimave që humbën jetën dhe familjarët e tyre poshtë rrënojave.

“Në shenjë respekti shtetëror dhe qytetar, dita e mërkurë, 27 nëntor 2019, shpallet ditë zie shtetërore në Republikën e Kosovës, pas tërmetit në Shqipëri, i cili la dhjetëra persona të vdekur dhe shumë të lënduar”, thuhet ndër të tjera në vendimin e presidentit Thaçi.

Lajme te ngjashme