Presidenti Meta dekoron Mujo Ulqinakun: E meriton, simbol i rezistencës kundër pushtimit fashist

Read Time:1 Minute, 42 Second

Presidenti Ilir Meta i ka arkorduar Mujo Ulqinakut, Dekoratën më të lartë që ekziston sot në Republikën e Shqipërisë “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”.

Meta shprehet se se askush më shumë se ai nuk e meriton këtë Dekoratë me rastin e 75-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë.

Sipas Presidentit kjo dekoratë është dhënë me motivacionin: “Për heroizmin, trimërinë dhe sakrificën më sublime në mbrojtje të sovranitetit territorial të atdheut, lirisë dhe pavarësisë së Shqipërisë, si shembull monumental i patriotizmit dhe atdhedashurisë, si simbol i mbrojtjes së dinjitetit kombëtar, si model i ushtarakut që i qëndron deri në fund betimit para Flamurit Kombëtar”.

Njoftimi: 

Është nderi dhe privilegji im si President i Republikës, t’i akordoj një oficeri të thjeshtë si Mujo Ulqinaku, Dekoratën më të lartë që ekziston sot në Republikën e Shqipërisë, me motivacionin:

“Për heroizmin, trimërinë dhe sakrificën më sublime në mbrojtje të sovranitetit territorial të atdheut, lirisë dhe pavarësisë së Shqipërisë, si shembull monumental i patriotizmit dhe atdhedashurisë, si simbol i mbrojtjes së dinjitetit kombëtar, si model i ushtarakut që i qëndron deri në fund betimit para Flamurit Kombëtar”.

Kush më shumë se Mujo Ulqinaku, simboli i rezistencës kundër pushtimit fashist, e meriton këtë Dekoratë me rastin e 75-vjetorit të Çlirimit të Atdheut.

Shumë vende të tjera në Europë ndihen të turpëruara se nuk bënë asnjë rezistencë ndaj pushtimit Nazifashist. Ne shqiptarët jemi krenarë se kemi historinë e lavdishme të Heroit tonë të parë të rezistencës antifashiste, Mujo Ulqinakut, që bashkë me disa shqiptarë të vërtetë, edhe pse të braktisur, i treguan mbarë botës se dinjiteti kombëtar dhe besnikëria ndaj Flamurit Kombëtar janë më të rëndësishme se jeta pa dinjitet dhe pa liri. Shqiptarët e thjeshtë shpesh kanë bërë atë që udhëheqësit tanë duhet të bënin të parët!

Dekorata

Një ditë më parë kreu i shtetit i ka akordoi dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” organizatës së Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare“Gjaku për Çlirimin e Atdheut nuk mund të bëhet ujë!,“-shkruajti ndër të tjera në postimin e tij Meta.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Zyrtarizimi i kriptomonedhave në Shqipëri, Flluskë apo Pastrim Parash?!
Next post Komunistë dhe komuniste…