Home Aktualitet Kokaina në banane, Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon 21 burg për Arbër Çekajn

Kokaina në banane, Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon 21 burg për Arbër Çekajn

nga Albina Hoxhaj

Për kapjen e 613 kg kokaine, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar  21 burg për Arbër Çekajn.Ndërsa për Donaldo Lushaj kërkon 14 vite burg dhe  për Armando Pezakun 13 vite. Theksojmë se të tre të arrestuaerit kanë pranuar gjykim të shkurtuar dhe nëse   gjykata pranon kërkesën e prokurorisë për 21 vite burg, Çekaj do të vuajë vetëm 14. Ndërsa Aramndo Pezakun nga  13 vite burg (me gjykim të shkurtuar 8.8 vite) dhe menaxheri i  kompanisë Donaldo Lushaj nga 14 vite, me gjykim të shkurtuar 10.8 vite.

Një tjetër detaj që duhet nënvizuar është se Prokuroria e akuzon Arbër Çekajn vetëm për 90 kg dorgë.  “Arbër Çekaj është i dyshuar edhe për 90 kokainë të kapur në Kolumbi në 2015. Çekaj iku me 25 shkurt 2018 nga pika kufitare Vernicës dhe u fsheh në Kosovë  dhe më pas iku në Gjermani. Çekaj bisedoi me Lushajn se çfarë gjeti antidroga në kontenier në Durrës” , deklaroi prokurori  Edvin Kondili  në seancë.

Ndërsa Arbër Çekaj ka mohuar çdo akuzë. “As kamioni, as droga, konetineri nuk janë të miat. Prokuroria vendosi  hapjen  me dhunë të konteinerit në pronën time”, është shprehur ai gjatë seancës.

Lajme te ngjashme