Home Aktualitet Opozita pranon ftesën e Metës, takimi zhvillohet të martën në orën 09:00

Opozita pranon ftesën e Metës, takimi zhvillohet të martën në orën 09:00

nga Albina Hoxhaj

Partia Demokratike i janë përgjigjur pozitivisht ftesës së Presdientit Ilir meta për të zhvilluar një takim në lidhje me ngërçin e krijuar në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas informacioneve mësohet se të gjitha partitë kanë rënë dakord për të zhvilluar një tryezë diskutimi me Metën. Burime për Dosja.al shtojnë se  takimi do yë zhvillohet ditën e martë të orën 09:00 në ambientet e Presidencës.

Ky takim do të shërbejnë për të diskutiar në lidhje me situatën me Gjykatën Kushtetues, e cila duket se është e bllokuar dhe pse ka 5 anëtarë të betuar tek Presidenti i Republikës. Po ashtu mësohet se Presidenti ka ndërmend t’i informojë ata për situatën e rënduar në vend dhe për mosfunksionimin e shtetit ligjor, që sipas tij rrezikon izolimin e vendit.

Paraditen e djeshme Kreu i Shtetit u drjetoi një letër: liderit të PD-së Lulzim Basha dhe për dijeni, kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi, kreu të PR-së, Fatmir Mediu, kryetari të PAA-së, Agron Duka, kryetarit të PBDNJ-së, Vangjel Dule, kryetarit të PDK-së, Nard Ndoka, kreut të LZHK-së, Dashamir Shehi, po ashtu dhe Shpëtim Idrizit të PDIU-së dhe Shpëtim Axhamit të Legalitetit në të cilën theksohej se kërkonte një takim urgjent para datës 20 nëntor.

Po ashtu Ilir Meta gjatë javës së ardhshme do të zhvillojë takime dhe më Këshillin e Ambasadorëve dhe organizatat e shoqërisë civile të cilat janë marrë me Reformën në Drejtësi.

Takimi vjen pas ngërçit të krijuar për në Gjykatën Kushtetuese. Në një konferencë urgjente për mediat Presidenti Ilir Meta deklaroi se do të padisë në Prokurori, kreun e KED Ardian Dvoranin për ngërçin në Kushtetuese. Meta tha se Dvorani ka konsumuar dy vepra penale, shpërdorimin e detyrës dhe përvetësimin e titujve shtetëror. Kreu i Shtetit i cilësoi si mafioze veprimet e kreut të KED dhe të bëra qëllimisht që Presidenti të shkelte Kushtetutën. Meta iu përgjigj dhe akuzave të Ramës duke e quajtur të çmendur. Ai deklaroi se më këtë situatë alarmante popullit i ngelen tre rrugë: “Ose njerëzit të marrin armët që është e papranueshme, ose të pranojnë gjendjen, ose të largohen”. 

Lajme te ngjashme